Zmieniające się pomniki na tych samych postumentach, skuta tożsamość na cmentarzu… Spacery Szersznikowskie odkrywają nieoczywistą przeszłość Cieszyna
Wcielając się w rolę miejskiego przewodnika French poprowadziła grupę chętnych do poznawania historii cieszyńskich pomników do kilku oczywistych, a także kilku mniej oczywistych miejsc. Niektórzy spośród uczestników wycieczki nie kryli zdziwienia, że na tych samych postumentach niegdyś stały zupełnie inne, aniżeli obecnie, obeliski. Uczestnicy spaceru dowiedzieli się m.in. kto pierwotnie zajmował postument niefortunnie opuszczony w zeszłym roku przez Mieszka I, gdzie stał pomnik Schuberta, czy kto zajmował wcześniej postument, na którym obecnie upamiętnione są pielęgniarki. Obejrzeli też fragmenty pomników dwu austriackich cesarzy.
A już jutro – 14 lipca kolejny z cyklu „Spacerów Szersznikowskich”. Tym razem jego uczestnicy dowiedzą się, czego obecnie nie zobaczą na cieszyńskim Cmentarzu Komunalnym, gdyż zostało skute po II wojnie światowej. Zbiórka chętnych by wziąć udział w spacerze o 11:00 przed główną bramą cieszyńskiego Cmentarza Komunalnego. Udział w spacerze jest bezpłatny. – Oprócz przedstawienia historii samej nekropolii będzie to przede wszystkim relacja z wyników inwentaryzacji, prowadzonej przez Macieja Dembinioka na cieszyńskim cmentarzu, a dotyczącej grobów, które uległy drastycznym zmianom po II wojnie światowej w związku z akcją usuwania języka niemieckiego z przestrzeni publicznej. Akcja ta zaowocowała ową "skutą tożsamością", a wysiedlenia i migracje pozbawiły wiele grobów opieki potomków, co w efekcie wiązało się ze zmianą właściciela i zanikiem pamięci o osobach pierwotnie w danym grobie czy grobowcu pochowanych. Po tych skomplikowanych i zawiłych ścieżkach - dosłownie i w przenośni - oprowadzać będę wspólnie z Maciejem Dembiniokiem – zapowiada Irena French.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.