Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zmiany w szpitalu jednak będą

Miało być szybko i sprawnie, jednak wywiązała się półtoragodzinna dyskusja. W czwartek radni powiatu cieszyńskiego spotkali się na nadzwyczajnej sesji. W programie był tylko jeden punkt – zmiana Statusu Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie.
 
Co tak zbulwersowało niektórych radnych, że sesja się przeciągnęłą? M.in. zapisy o likwidacji 26. poradni specjalistycznych. Musimy rozmawiać o takich poważnych zmianach – przekonywał radny Witold Dzierżawski. Rozmów było już wiele– opierał radny Marcin Ślęk.
 
 
W końcu jednak radny Ślęk zaproponował, aby dyskusję przerwać – ten wniosek uzyskał poparcie rady i ostatecznie – już bez dyskusji – radni przegłosowali zmianę statusu.
Co zmienia nowa uchwała? Z jednej strony likwidację 26 poradni specjalistycznych w Cieszynie, Skoczowie i Ustroniu, z drugiej m.in. rozszerzenie działalności cieszyńskiego szpitala o oddział kardiologiczny, utworzenie kolejnego bloku operacyjnego oraz chirurgii ogólnej.
Likwidacja poradni jest jednak pozorna, bo w większości przypadków nie działają one już od kilkunastu miesięcy a w niektórych przypadkach od kilku lat – przekonuje dyrektor cieszyńskiego Szpitala Śląskiego Anna Bednarska – Czerwińska.
 
 
Zlikwidowane poradnie bądź nie miały lekarzy specjalistów, wymaganego sprzętu – a przede wszystkim nie miały kontraktów z Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie oznacza to, że pacjent nie uzyska u nas pomocy. Po konsultacjach z naszymi fachowcami, jest kierowany dalej do specjalistycznych poradni – dodaje Czerwińska.
Dlaczego dopiero teraz likwidowane są poradnie, które de facto nie funkcjonują już wiele lat? Chyba obawiano się tej dyskusji – mówi wprost dyrektor cieszyńskiego szpitala.
Nowa uchwała cieszyńskich radnych wprowadza także zmiany w samym szpitalu
 
 
Nie jestem przeciwny zmianom, które mają wprowadzić coś dobrego – przekonuje Witold Dzierżawki, który głosował przeciwko zmianom w statucie szpitala. Jednak wątpliwości Dzierżawskiego budził m.in. fakt, że gruntownie zmieniona zostanie struktura zarządzania szpitala.
 
 
Jan Bacza
źródło: RADIO 90
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: