Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zmiany w prawach jazdy od marca

Zgodnie ze stanowiskiem Trybunału Konstytucyjnego, miejsce zamieszkania, które znajduje się w dokumencie prawa jazdy to niepotrzebny kłopot i dodatkowy koszt dla ich posiadaczy. W związku z tym od marca 2019 w dokumencie potwierdzającym uprawnienia do kierowania pojazdami rubryka ta ma zostać usunięta.

Do podobnych wniosków, co TK doszło Ministerstwo Infrastruktury, które stwierdziło, że adres na dokumencie aktualnie jest zbędny. Informacje o miejscu zamieszkania kierowcy funkcjonariusze policji będą mogli odczytać w systemie. Wcześniej informacja ta zniknęła z dowodów osobistych (w 2015 roku)

Dotychczas, kierowca po przeprowadzce zobowiązany był w terminie 30 dni do wymiany dokumentu prawa jazdy. Mimo przekroczenia tego terminu „niesubordynowanemu” obywatelowi nie grozi żadna sankcja, a w przypadku kontroli policyjnej (jeżeli nieścisłość ta zostanie dostrzeżona i wytknięta) funkcjonariusz poucza kierowcę o obowiązku wymiany dokumentu, w związku z czym nakaz wymiany dokumentu często jest ignorowany.

W przypadku hołdowania przepisom należy złożyć wniosek o wymianę dokutemu, ze względu na zmianę adresu. Wiąże się to jednak z wydatkiem ponad 100 złotych i koniecznością dostarczenia aktualnego zdjęcia, które również zwykle trzeba specjalnie na tą okazję wykonać odpłatnie. Usunięcie z prawa jazdy informacji o aktualnym adresie wiąże się więc nie tylko z koniecznością spełnienia określonych formalności (a więc zajmuje czas), ale również wymaga nakładów finansowych. Dzięki zmianie wszelkie z tym związane uciążliwości znikną. Rubryka o adresie z dokumentu ma zniknąć już w marcu 2019 roku.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-10-07 12:00:35
bronek91: BŁĄÐ!!! "Mimo przekroczenia tego terminu „niesubordynowanemu” obywatelowi nie grozi żadna sankcja, a w przypadku kontroli policyjnej (jeżeli nieścisłość ta zostanie dostrzeżona i wytknięta) funkcjonariusz poucza kierowcę o obowiązku wymiany dokumentu"- cytat BŁĄD TO NIE LEX IMPERFECTA! Funkcjonariusz policji za tego typu czyn nie miał prawa nałożyć mandatu karnego, ponieważ nie przewiduje tego taryfikator. Zatem nie było się do czego odnieść. Dlatego funkcjonariusze często udzielali pouczenia, które także stanowi formę kary. Gdy statystyki itd. kulały, funkcjonariusz zawsze mógł odstąpić od pouczenia i sprawę PRZEKAZAĆ DO DYSPOZYCJI SĄDU, który stosowną karę już nakładał. Oczywiście najczęściej w trybie nakazowym, czyli bez udziału oskarżonego itd. De facto sąd nie badał winy a czynność wykonywał w formie rutynowej....
2018-12-14 13:27:24
motylek99: Zmian nie wprowadzą, dopóki CEPiK nie będzie działał jak powinien: https://www.prawo-jazdy-360.pl/aktualnosci/cepik
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: