Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zmiany na rynku pracy w Tychach i całym województwie śląskim - czego możemy się spodziewać?

Każdego roku rynek pracy przechodzi pewne przeobrażenia. Wpływ na to mają między innymi osoby wchodzące dopiero w wiek aktywności zawodowej oraz zmiany wprowadzane przez rząd. Jak zmienia się sytuacja w województwie śląskim? Kogo najbardziej poszukują pracodawcy? Ile można zarobić?

Gdzie znaleźć pracę w Tychach i województwie śląskim?

Obecnie jednym z popularnych oraz szybkich sposobów na znalezienie interesujących ofert pracy są serwisy ogłoszeniowe. Wśród nich można wyróżnić te specjalizujące się wyłącznie w udostępnianiu informacji o poszukiwanych pracownikach oraz ogólnotematyczne platformy. Jedną ze stron internetowych, gdzie znajdziemy oferty pracy w Tychach i województwie śląskim jest Aplikuj.pl. Dzięki niej z łatwością wyselekcjonujemy interesujące ogłoszenia. Każdy użytkownik może określić swoje oczekiwania dotyczące wynagrodzenia, formy zatrudnienia czy też obszaru zawodowego. Jednak zanim przejdziemy do odpowiedzi na te pytania, warto zapoznać się z aktualną sytuacją na rynku pracy.

Kogo najbardziej poszukują pracodawcy? Rynek pracy w Tychach i województwie śląskim

Informacje na temat poszukiwanych zawodów na terenie województwa śląskiego można znaleźć w zestawieniach tworzonych przez Urząd Pracy. Z najnowszego raportu wynika, że bezrobocie na śląsku z miesiąca na miesiąc malało, co daje optymistyczne prognozy na przyszłość. Mimo to wciąż znajdziemy zawody, w których zapotrzebowanie na pracowników wciąż jest wysokie, a liczba kandydatów na stanowiska niewystarczająca. Wśród nich znajdziemy specjalistów z branży budowlanej, takich jak: brukarze, betoniarze i zbrojarze, dekarze, blacharze, stolarzy, murarzy czy też tynkarzy. Jednak największe zapotrzebowanie w województwie śląskim odnotowano w przypadku kierowców samochodów ciężarowych oraz ciągników siodłowych.

Czy poza branżą budowlaną również występują zawody deficytowe? Oczywiście, na drugim miejscu zestawienia znajdują się piekarze. Z kolei ostatnie miejsce w czołówce należy do kucharzy. Warto również wspomnieć, że wciąż duże zapotrzebowanie na pracowników odnotowano wśród pielęgniarek i położnych, a także fryzjerów. Według ekspertów największym problemem jest aktualnie brak młodych osób chętnych do pracy, posiadających doświadczenie oraz kwalifikacje zawodowe. Dlatego jeżeli mamy szansę wziąć udział w programie stażowym podczas edukacji lub dodatkowych szkoleniach.

Jak wyglądają zarobki w województwie śląskim?

Przed przystąpieniem do szukania ofert pracy warto zapoznać się z prognozami oraz raportami na temat zarobków w danym regionie. Dzięki temu będziemy mieć szansę na realne określenie oczekiwań. Warto przejrzeć zestawienia, takie jak "Ranking zarobków – ile zarabia się w Katowicach?" czy też informacje udostępniane okresowo przez Główny Urząd Statystyczny. Dodatkowo pojawiają się również badania dotyczące wynagrodzenia w konkretnych sektorach. Jak prezentują się najnowsze wyniki? Okazuje się, że wysokość miesięcznej wypłaty zależy od wielkości firmy, w której się zatrudniamy, stanowiska, a nawet płci. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń statystyczna kobieta w województwie śląskim zarabiała w 2018 roku 3 636 zł, z kolei mężczyzna 4 900 zł.

Najwyższe wynagrodzenie otrzymywali mieszkańcy Katowic i wynosiło ono około 5000 zł. Na drugim miejscu znalazły się Gliwice, a następnie Bielsko-Biała. Natomiast Tychy uplasowały się na czwartej pozycji z kwotą 4 400 zł brutto. Wciąż na najwyższe zarobki mogą liczyć pracownicy IT. Z kolei najmniej opłacanymi pracownikami są osoby zatrudnione w sprzedaży, hotelarstwie czy też gastronomii.

 Artykuł sponsorowany

źródło: ox.pl
dodał: ES
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: