Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zmarł Paweł Wałach. Artysta z sercem do folkloru

Smutna wiadomość w przeddzień Wszystkich Świętych. W wieku 80 lat zmarł Paweł Wałach. Pochodzący ze Śmiłowic artysta malarz znany z dzieł pokazujących rodzimy folklor.  


Urodził się 2 lutego 1942 roku w Śmiłowicach. W 1977 roku został absolwentem wydziału Plastycznego Konserwatorium w Ostrawie. W wyjątkowy sposób pokazywał folklor i kulturę naszego regionu. Uznawany był za ostatniego malarza podejmującego tę tematykę. Na jego obrazach można zobaczyć tradycyjne zwyczaje, obrzędy, góralskie chałupy, stroje mieszkańców Śląska Cieszyńskiego oraz  krajobrazy i przyrodę.

Swoje obrazy wystawiał w Polsce, w Czechach oraz na Słowacji i Węgrzech. Był laureatem prestiżowej nagrody „Tacy Jesteśmy” przyznawanej przez Kongres Polaków w Republice Czeskiej.

Był członkiem Polskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków w Republice Czeskiej oraz Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Nieborach.

Paweł Wałach zmarł 28 października w wieku 80 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w czwartek 3 listopada o godzinie 14.00 w kościele ewangelickim w Trzyńcu. Artysta zostanie pochowany na cmentarzu w Nieborach.

KOD/glos.live

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: