Zmarł ks. prałat Jerzy Patalong, emerytowany proboszcz w Istebnej

W piątek 6 kwietnia w wieku 85 lat zmarł ks. prałat Jerzy Patalong, wieloletni proboszcz parafii Dobrego Pasterza w Istebnej, były dziekan dekanatu wiślańskiego, a następnie istebniańskiego, jeden z inicjatorów międzynarodowej modlitwy na Trójstyku w Beskidzie Śląskim. Od 2010 roku, kiedy przeszedł na emeryturę, był rezydentem w parafii istebniańskiej.

Pochodzący z Imielina śp. ks. Jerzy Patalong jako kapłan przeżył 62 lata. Po ukończeniu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie przyjął święcenia kapłańskie 2 grudnia 1956 z rąk bp. Herberta Bednorza.

Pracował jako wikariusz w parafiach: św. Józefa w Chorzowie, w Zebrzydowicach, Jankowicach Rybnickich oraz Nowym Bytomiu. Był administratorem parafii św. Marcina Biskupa i Wyznawcy w Cieszowej, a następnie, od 1970 roku, proboszczem w Strzebiniu k. Koszęcina. W 1974 został proboszczem parafii Dobrego Pasterza w Istebnej.

Jako dziekan dekanatu istebniańskiego wielokrotnie podkreślał, jak ważna jest idea jednoczenia między żyjącymi obok siebie narodami. Był jednym z inicjatorów wspólnej modlitwy z udziałem biskupów, duchowieństwa i wiernych z sąsiadujących z sobą diecezji: opawsko-ostrawskiej, żylińskiej i bielsko-żywieckiej.

Teraz, jak zniknęły granice zaczęliśmy nadrabiać stracony czas. Ta planowana modlitwa jest owocem wiary w to, że łączy nas wspólna wiara w Jezusa Chrystusa. Są jeszcze jakieś stare uprzedzenia, niegdyś sztucznie podsycane. Będziemy się wspólnie modlić, by ich już nie było” – tłumaczył w sierpniu 2009 roku  kapłan, zachęcając do uczestnictwa w modlitwie na Trójstyku – przysiółku Jaworzynki – gdzie spotykają się granice trzech państw.

Msza Święta pogrzebowa odbędzie się 9 kwietnia (poniedziałek) o godzinie 14:00 w kościele parafialnym w Istebnej, pochówek na cmentarzu w Istebnej. Liturgii pogrzebowej przewodniczyć będzie bp Piotr Greger. W sobotę od 10.00 do 15.00 będzie okazja do osobistego pożegnania się z ks. Jerzym. Trumna z Jego ciałem zostanie wystawiona w naszym kościele, gdzie odbędzie się modlitewne czuwanie.

(red/diecezja.bielsko.pl)

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją