Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Beskidzkie jaskinie

W czwartek (05.04) na terenie czytelnio-kawiarni Avion w Czeskim Cieszynie odbyła się prelekcja Jana Lenarta, z katedry Geografii Fizycznej oraz Geologii uniwersytetu w Ostrawie, dotycząca jaskiń, znajdujących się w Beskidach. W czasie trwania wydarzenia przekazane zostały zarówno podstawowe informacje, dotyczące samych jaskiń, jak i wspomnienia z ich odkrywania.

- W większości przypadków badania, dotyczące jaskiń opierają się na osobistym odkrywaniu tych terenów – tłumaczył w czasie prelekcji prowadzący – często wiąże się to z wieloma utrudnieniami dla badaczy, w jaskiniach znajdują się niezwykle wąskie przesmyki, w związku z czym dostanie się w niektóre miejsca nie jest proste.

Beskidy podzielone są na wiele grup górskich. Jak wskazywał prowadzący strome zbocza gór są zwykle pokryte lasami. Góry kształtowane były zarówno przez grawitacyjne przemieszczanie masy, jak i przez erozję wodną, nurty wodne oraz trzęsienia ziemi. Wśród tych gór znajduje się wiele jaskiń, które podlegają badaniom.

Twierdzenia te poparte były nagraniami z prywatnych zbiorów geologa, na których widać było fragmenty wypraw. Wąskie przesmyki, przez które musieli przedostać się badacze budziły grozę wśród uczestników prelekcji, można było usłyszeć szepty z których biło podziw dla samozaparcia eksploratorów beskidzkich jaskiń.

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: