Zmarł Bogusław Heczko - wybitny akwarelista ze Śląska Cieszyńskiego

W niedzielę 4 lutego w godzinach wieczornych zmarł Bogusław Heczko, jeden z najwybitniejszych akwarelistów Śląska Cieszyńskiego. Miał 90 lat, swoje dzieła tworzył od 5 klasy podstawówki. Przez wiele dekad twórczości stworzył wiele prac, z których większość dotyczyła drewnianej architektury z terenów Śląska Cieszyńskiego. Dał się poznać, jako lokalny patriota oraz działacz na rzecz promowania lokalnej kultury i sztuki.

Bogusław Heczko urodził się w 1927 w Ustroniu, jak sam podkreślał, tworzył już od czasów szkoły podstawowej. Swoje prace po raz pierwszy zaprezentował na indywidualnej wystawie w 1961 roku w Zakładowym Domu Kultury w Ustroniu, od tego czasu swoje dzieła zaprezentował jeszcze na kilkudziesięciu wystawach, nie tylko w Polsce, ale również w Paryżu, Niemczech, czy też w Belgii.

Pod koniec lat 70 ubiegłego wieku Bogusław Heczko został współzałożycielem oraz prezesem grupy plastycznej „Brzimy” w Wiśle a od 1993 roku działał w Stowarzyszeniu Twórczym „Brzimy” na terenie Ustronia. W międzyczasie założył wraz z synem Kazimierzem galerię „Na Gojach”, którą z czasem poszerzył otwierają zbiorową galerię ustrońskich twórców w Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa w Ustroniu oraz podobną placówkę w Zakładzie Przyrodoleczniczym.

Twórca znany był z dużej ilości prac wykonanych akwarelą, jednak w czasie swojej twórczości tworzył również szkice, rysunki ołówkiem, czy też tuszem. Większość jego prac dotyczyła drewnianej architektury z terenu Śląska Cieszyńskiego. Jego prace były traktowane nie tylko, jako rodzaj sztuki, ale również, jako forma doskonałej dokumentacji zabytków architektonicznych regionu. Tworzył również prace z zakresu grafiki użytkowej, takie jak herb Ustronia (1956) oraz albumy, takie jak „Kościoły i kaplice”, czy też „Dawny Ustroń”.

W swojej pracy był doceniany nie tylko lokalnie, ale również globalnie. Świadczą o tym liczne zaproszenia na zagraniczne wystawy, odznaczenie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1997), Złotą Odznakę „Za Opiekę nad Zabytkami” (1997) oraz w 200 roku uhonorowanie Laurem Srebrnej Cieszynianki, czyli najwyższe wyróżnienie w rejonie Śląska Cieszyńskiego.

Pogrzeb Bogusława Heczki odbędzie się 8 lutego 2018 r. (czwartek) o godz. 14.00 z kościoła ewangelicko-augsburskiego w Ustroniu

 

(JŚ)

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją