Zlewozmywak na miarę potrzeb
Wybór i właściwy montaż zlewozmywaka mają duże znaczenie również z punktu widzenia zdrowia. Jeśli konkretny model i jego usytuowanie nie będą ci służyć, prędzej czy później przypłacisz to bólem pleców. Nie przejmuj się w tym przypadku ogólnymi standardami - nie zmieniły się one od lat i nie odpowiadają rzeczywistości. Dopasuj zlewozmywak do swojego wzrostu i wygody.
Zlewozmywak jednokomorowy czy dwukomorowy? Zacznijmy od podstaw
Planując wyposażenie swojej kuchni, z pewnością zastanawiasz się, jak duży powinien być zlewozmywak i jaka liczba komór jest optymalna. Wszystko zależy tak naprawdę od twoich upodobań i... od tego, czy masz zmywarkę. Dlaczego?
Jednokomorowy zlew będzie całkowicie wystarczający do wykonania podstawowych czynności: opłukania kilku talerzy po śniadaniu, umycia warzyw czy wyczyszczenia elementów ekspresu do kawy. Jeśli jednak zmywasz wyłącznie ręcznie lub mieszka z tobą kilka osób, sięgnij po zlewozmywaki dwukomorowe. Zmieszczą się w nich nie tylko kubki i talerze, ale również garnki.
W sklepach znajdziesz także modele pośrednie: z jedną dużą, a drugą mniejszą przegrodą. Czy to praktyczna opcja? Tak, wiele osób chwali sobie takie rozwiązanie. Niewielka część znakomicie sprawdzi się jako miejsce do mycia produktów spożywczych, rozmrażania żywności czy odsączania wody z makaronu.
Zlewozmywaki kuchenne w różnych materiałów
Istnieje wiele tworzyw, z których powstać może dobrze prezentujący się zlewozmywak wysokiej jakości. Każdy materiał wykonania ma swoją specyfikę przekładającą się na jego wady i zalety. Poznaj najpopularniejsze opcje i sprawdź je na: https://www.euro.com.pl/zlewozmywaki.bhtml.
- Zlewozmywaki ze stali nierdzewnej
To absolutna klasyka, a jednocześnie nadal najchętniej wybierany wariant. Nic dziwnego - ma wiele zalet: jest wytrzymały, odporny na działanie wysokiej temperatury i łatwy do utrzymania w czystości. Jeśli obawiasz się, że gładka powierzchnia pokryje się zaciekamy, wybierz opcję półmatową lub chropowatą. Dodatkowym atutem jest atrakcyjne cena i uniwersalność zastosowań - stal świetnie komponuje się z każdym typem blatu.
- Zlewozmywaki granitowe
Zlewozmywaki z granitu są modne, efektowne i bardzo dekoracyjne. Zaliczają się do droższego wyposażenia, jednak cenę rekompensuje estetyka i trwałość. Wykazują dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, wysoką temperaturę czy wpływ środków chemicznych.
- Zlewozmywaki ceramiczne
Takie zlewozmywaki również są odporne na uszkodzenia, zarysowania oraz wysokie temperatury, choć z czasem powierzchnia może się wycierać. Jej utrzymanie w czystości również wymaga nieco wysiłku: po każdym użyciu trzeba dokładnie osuszać zlewozmywak, by nie doprowadzić do powstania nieestetycznych śladów.
- Zlewozmywaki z tworzyw sztucznych
Na rynku dostępne są zlewozmywaki z tekalonu, poliwęglanu lub silduranu. Dwa pierwsze warianty są odporne na zarysowania i uderzenia, ale trzeba uważać z wysokimi temperaturami. Silduran wykazuje w tym względzie najlepsze właściwości. Każdy z modeli jest łatwy do utrzymania w czystości i atrakcyjny wizualnie.
Sposób montażu
Wybór zlewozmywaka powinien uwzględniać również sposób i miejsce jego montażu. Podstawowa klasyfikacja wyróżnia zlewozmywaki nakładane, wpuszczane i podwieszane. Konkretny model to sprawa gustu i zabudowy kuchennej, jaką dysponujesz. Montaż zlewozmywaka nakładanego wymaga użycia szafki bez blatu, wbudowany nakłada się na wycięty wcześniej otwór w blacie, zaś podwieszane montuje się przez analogiczne wycięcie, ale od dołu.
W zależności od projektu kuchni i układu szafek możesz wyznaczyć różne miejsce mycia naczyń, decydując się na zlewy proste lub przeznaczone do montażu na szafce narożnej. Sprawdź na: https://www.euro.com.pl/zlewozmywaki,g!zlewozmywak-narozny.bhtml. Obie opcje są dobre, jeśli tylko gwarantują komfortowe korzystanie.
Kolor a względy praktyczne
Przeważnie zlew jest dostępny w uniwersalnej kolorystyce: białej, srebrnej lub czarnej. Jeśli jednak przejrzysz ofertę produktową, szybko zorientujesz się, że możliwości są większe. Szeroka paleta barw sprawia, że z łatwością dopasujesz stylistykę zlewozmywaka do każdego wnętrza: od skandynawskiego po glamour. Weź jednak pod uwagę, że im twardsza woda w kranie, tym więcej białych zacieków gromadzi się na dnie komory. Co prawda dość łatwo je usunąć, jeśli jednak chcesz uprościć sobie codzienność, zdecyduj się na produkty białe lub jasne.
Artykuł sponsorowany