Masowo zgłaszają trucicieli
Akcja „Karny Kopciuch” ma zasięg ogólnopolski, jednak przeważają zgłoszenia z województwa śląskiego. Nie ma podziału na powiaty, więc nie wiadomo ile zgłoszeń faktycznie pochodzi ze Śląska Cieszyńskiego. Do 8 lutego 2022 na Śląsku zgłoszono aż 1677 kopciuchów. Dla porównania, na drugim miejscu pod względem liczby zgłoszeń znajduje się województwa małopolskie – tam zgłoszono 109 kopciuchów.
Na czym polega akcja? – Każde zgłoszenie truciciela rozpatrujemy w trzech krokach. Każdemu zgłoszonemu trucicielowi dajemy szansę na zmianę swojego postępowania. W pierwszym kroku edukujemy. Przesyłamy materiały o wpływie smogu na życie i zdrowie. Zachęcamy do wymiany źródeł ciepła i przedstawiamy możliwości dofinansowania źródła ciepła. Jeżeli działania podjęte w 1. Kroku nie przynoszą efektów… Kontrolujemy. Wszczynamy procedurę administracyjną, przymuszającą truciciela do wymiany źródeł ciepła. Jeżeli działania podjęte w 2. Kroku nie przynoszą efektów… Piętnujemy. Adres posesji umieszczamy na mapie kopciuchów – czytamy na stronie internetowej akcji. Więcej na temat samej akcji oraz sposobu zgłaszania można przeczytać tutaj.
Obecnie mapy trucicieli powstają dla poszczególnych regionów – na Śląsku Cieszyńskim żadne miasto nie posiada map zanieczyszczeń.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.