Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Złe powietrze! Lepiej zostać w domu!

Niestety, jakość powietrza w regionie się pogarsza. Jest ryzyko wystąpienia przekroczeń.

Służby odpowiedzialne za monitorowanie jakości powietrza (Departament Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska) ostrzegają, przed dzisiejszym przekroczeniem norm:

- Ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu informowania (100 µg/m3 ) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Na podstawie wyników pomiarów jakości powietrza oraz prognoz meteorologicznych, na poniższym obszarze, ze względu na pył zawieszony PM10, prognozowana jest zła jakość powietrza, szczególnie w godzinach porannych, wieczornych i nocnych czytamy w komunikacie.

Jako przyczyny podano: Warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowokomunalnego.

Ostrzeżenie dotyczy całego dnia – 6.12.2023

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Uwaga!

- rozważ ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz jeśli odczuwasz pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła,

- ogranicz wietrzenie pomieszczeń,

- unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku.

Wrażliwe grupy ludności:

- ogranicz intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz,

- nie zapominaj o normalnie przyjmowanych lekach,

- osoby z astmą mogą częściej odczuwać objawy (duszność, kaszel, świsty) i potrzebować swoich leków częściej niż normalnie,

- ogranicz wietrzenie pomieszczeń,

- unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku.

 Prognozowane na dzień 06.12.2023 r. przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10 obejmują: powiat miasto Bielsko-Biała, powiat bielski, powiat będziński, powiat cieszyński, powiat miasto Dąbrowa Górnicza, powiat miasto Gliwice, powiat pszczyński, powiat miasto Katowice, powiat miasto Rybnik, powiat miasto Żory, powiat miasto Jastrzębie-Zdrój, powiat rybnicki, powiat mikołowski, powiat miasto Zabrze, powiat miasto Świętochłowice powiat miasto Chorzów, powiat miasto Siemianowice Śląskie, powiat raciborski, powiat miasto Sosnowiec, powiat wodzisławski, powiat żywiecki.

Bieżący stan powietrza można śledzić na stronie: https://slaskiesmogstop.pl/portal/homehttps://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current lub na naszej tronie: https://www.ox.pl/jakosc-powietrza


red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-12-06 10:37:29
ai2357: Astmy nie mam ale kaszel i świsty to jest niestety standard każdej zimy, gdy tylko zwiększa się zanieczyszczenie powietrza.
2023-12-06 11:58:53
Bugs: Drony, czujniki, mierniki i inni strażnicy ekologii, normalnie strach wyjść z domu, jeszcze trochę i będą sprzedawać "czyste" powietrze do wdychania w butlach przez maskę. A tym czasem każdy kto żył w latach 70,80 czy nawet 90 doskonale powinien pamiętać czym wtedy paliło się w piecach, kaflokach czy nawet w kuchni z podkową do ogrzewania wody. A no paliło się węglem, mułem ale też podkładami kolejowymi, które każdy pracownik PKP mógł pozyskać z rozbiórek, a w takich Zebrzydowicach piekarnia opalana (a jakże) węglem przez 365dni w roku. I niech mi ktoś teraz powie, że wtedy jak praktycznie każdy dom miał piec na "nieekologiczny" opał, który produkował dym od jesieni do wiosny, a czasami i w lecie jak ktoś chciał mieć ciepła wodę, to powietrze było czystsze. No ale jakoś wtedy wszyscy żyli i nikt nie truł dupy ekologią od wschodu do zachodu słońca. A dziś jadąc przez takie Kończyce, Kaczyce, Zebrzydowice to ledwo z kilku kominów dym leci ale podobno mamy zanieczyszczenie jak po wybuchu w Czarnobylu. (uwaga nie dotyczy okresu kiedy paliły się śmieci na Morcinku)
2023-12-06 13:34:47
ai2357: Przy obecnym stanie społeczeństwa w Polsce równie dobrze palonoby tu w kopciuchach kolejne 500 lat "bo tak było zawsze". Jeśli UE czegoś nie zakaże - np. palenia węglem - a Niemec czy Francuz nie wynajdzie i wyprodukuje - np. pompy ciepła - to w Polsce się nic nie zmieni. A ci co pochorowali się i zmarli z powodu zanieczyszceń nie napiszą o tym na forum. Inni zaś napiszą, że rak, zawał, astma to jest losowe i pan Bóg tak chciał i w ogóle "nie warto dbać o czystość powietrza bo przecież wszyscy jeszcze nie pomarli".
2023-12-06 14:05:07
Bugs: Nie zrozumiałeś prostej rzeczy, skoro dzisiaj mamy przekroczone normy jak twierdzą czujniki i mierniki przy wielokrotnie mniejszej ilości widocznej gołym okiem ilości dymiących kominów to jakie parametry miało powietrze jak WSZYSCY palili tym czym palili w latach 80? I nawet nie ma co porównywać temperatur ujemnych jakie wtedy panowały do tych obecnych. Ba, w takim Cieszynie nie było chyba kamienicy, która była ogrzewana inaczej niż węglem i nikt wtedy nie narzekał na smog i wcale nie śmierdziało dymem więcej niż obecnie. Nie neguję faktu szkodliwości tylko sugeruję daleko idącą rozwagę w ocenie zasadności robienia afery z tego, że komuś kopci się więcej niż sąsiadowi.
2023-12-06 15:37:09
mario172: Hmm smieszne to..a jeszcze glupsze jest to ze np mowiac na swoim przykładzie spędzam 10h dzienne w pracy,staram sie przynajmniej 6-7 poswiecic na sen.nastepne 2-3h poswiecam na prace w domu i kurde przez zime nawet nie mam kiedy poodychac tak szkodliwym smogiem...to bede chyba zyl wiecznie
2023-12-06 15:37:56
mario172: powaznie to radze unikac dezodorantow,uwazac na zagrzybiona klimatyzacje,zagrzybiona mechaniczna wentylacje,a drapie was w gardle przez spaliny samochodowe!!nieraz jak jade za takim smierdzielem to az nawet i w oczy szczypie!!czemu za to nikt sie nie wezmie??!
2023-12-06 15:57:41
Oko: Cytat dla fana francusko-niemieckiej myśli ekologicznej:"W sierpniu część mediów informowała o tym, że rozpoczął się demontaż turbin wiatrowych na terenie kopalni węgla brunatnego Garzweiler w Erkelenz. Dlaczego zdemontowano wiatraki? Działanie to było konieczne do kontynuacji rozbudowy kopalni węgla brunatnego. Usunięcie farmy wiatrowej ma umożliwić wydobycie około 20 mln ton węgla brunatnego więcej."
2023-12-06 18:24:33
Bugs: ONI mogą bo to ONI, mogli też budować z ruskimi gazociągi dla własnego interesu ale my np. nie możemy własnego portu kontenerowego bo to szkodzi ich interesom.
2023-12-06 18:25:38
sierżant_Niemyty_Wycior: brunatna to jest hołota która nie wie, że Niemcy produkują 50% energii z paliw kopalnych, a Polska 78% , i że energia z instalacji wiatrowych miała w BRD największy udział w OZE
2023-12-06 18:41:13
sierżant_Niemyty_Wycior: przy znacznie mniejszej niż w BRD produkcji energii elektrycznej Polska jest drugim po BRD producentem węgla brunatnego w UE - jeszcze gorzej z kamiennym, w 1990 Polska produkowała 55% węgla kamiennego w UE, teraz ponad 95%
2023-12-06 18:42:26
sierżant_Niemyty_Wycior: kwestią otwartą zostaje który kraj produkuje więcej brunatnej hołoty i dlaczego
2023-12-06 23:59:11
tatnikno: Polska to nie jest kraj gdzie się powinno myśleć o emisji CO2(węgiel brunatny spalany w elektrowniach) bo to tutaj jest abstrakcja. W Polsce powinno się myśleć o emisji PM2.5 i PM10, montować ogrzewanie gazowe, piece na pellet i na drewno. CO2 jest ważne ale w kwestii niezależności energetycznej - to jest inny temat. Czy ludzie nagle przeskoczą z węgla i szmat na pompy ciepła? Wątpię, oby mnie coś zaskoczyło w nadchodzących latach, oby urządzenia staniały, oby pojawiły się sensowne magazyny energii, oby jednocześnie zaczęto egzekwować wymianę pieców i kontrolować kto co spala. Inaczej nic się nie zmieni bo ludzie zawsze będą palić tym co jest tańsze skoro tak można.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: