Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zimny, drogi, piękny Sztokholm

Dla Polaków Skandynawia to przede wszystkim kraje, do których jeździ się, by zarobić duże pieniądze i potem wydać je w jakimś przyjemniejszym miejscu. Jednak w Szwecji i jej stolicy możemy spędzić naprawdę udane wakacje.

Sztokholm, nie bez powodu nazywany Wenecją Północy, rozłożony jest na 14 wysepkach u północnych wybrzeży Morza Bałtyckiego, połączonych siecią mosteczków oraz kanałów. Na jednej z nich mieści się Stare Miasto. Jego podziwianiu sprzyja fakt, że jest doskonale zachowane – władze miasta nie szczędzą pieniędzy na jego restaurowanie. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się również liczne muzea, a przede wszystkim Muzeum Vasa, w którym wystawiony jest wydobyty z dna morza okręt szwedzki z XVII w., który miał brać udział w „potopie szwedzkim”.

Sztokhol jest pełen atrakcji. Turyści mogą przykładowo
odwiedzić Muzeum Historii Naturalnej

 

Interesujące jest również Muzeum Historii Naturalnej, w którym wiele wystaw ma charakter interaktywny. Znajduje się w nim również wielkie kino typu IMAX. Ciekawostką jest także tajemniczy budynek Urzędu Miasta, w którym co roku wręczane są nagrody Nobla.

Różne pory roku
Mówiąc krótko: zimą w Szwecji jest zimno, chociaż wydaje się, że sami Szwedzi o tym nie wiedzą i przy minusowych temperaturach beztrosko chodzą w porozpinanych płaszczach. Odwiedzanie Sztokholmu w te mroźne miesiące ma jednak swoje uroki: po pierwsze nie ma tłumów turystów, co zdecydowanie ułatwia zwiedzanie. Inną atrakcją są świąteczne wystawy sklepowe, a przede wszystkim dekoracja jednego z najstarszych domów towarowych w Europie – „NK”.

 

Mimo że to zdjecie zostało zrobione w połowie lipca, pogoda, jak widać, nie rozpieszcza turystów odwiedzających stolicę Szwecji

 

Chociaż ceny w znajdujących się w nim sklepach nie należą do najniższych, to kilkupiętrową choinkę podziwiać można za darmo. Nie nastawiajmy się jednak na nocne oglądanie pięknie oświetlonego Starego Miasta – Szwedzi to naród ekologiczny, nie odczuwający potrzeby marnowania prądu na takie fanaberie.

Latem pogoda jest podobna jak w północnej Polsce, dlatego do torby trzeba zapakować zarówno kostium kąpielowy, jak i ciepły polar czy kurtkę przeciwdeszczową. Fani aktywnego wypoczynku z pewnością chętnie skorzystają z licznych portów jachtowych, a miłośnicy silniejszych doznań nie pogardzą wesołym miasteczkiem z licznymi kolejkami górskimi, karuzelami i innymi atrakcjami, które zostały przygotowane z myślą o osobach w różnym wieku.

 

Sztokholm choć chłodny potrafi zachwycić swym pięknem.
W promieniach słońca panorama miasta jest tym obrazem,
który najbardziej chce się zapamiętać z pobytu

 

Być Szwedem
Szwedzi to ludzie bardzo uprzejmi i chętnie pomogą zbłąkanemu turyście. Należą do czołówki narodów nieanglosaskich, które najlepiej posługują się angielskim, więc jeżeli sami znamy ten język, porozumiemy się bez żadnych trudności. Nie zmienia to faktu, że zagadnięty na ulicy Szwed powie, że po angielsku mówi tylko trochę. Czy to z wrodzonej skromności, czy z innego rozumienia słów „być dobrym w czymś” mieszkańcy tego państwa nie chwalą się niczym, dopóki nie osiągną w danej dziedzinie mistrzostwa.

Sztokholm to zdecydowanie miasto kanałów

 

 

Są cisi i nieśmiali, idąc ulicą wbijają wzrok w ziemię i unikają patrzenia na mijających ich przechodniów.
Jednak w ciągu ostatnich lat w Szwecji wiele się zmieniło, w dużej mierze ze względu na coraz większy napływ imigrantów. Dawniej kończące się o 22 życie towarzyskie trwa teraz przez całą noc. Ludzie zaczęli przywiązywać też coraz większą wagę do swojego wyglądu, a centra handlowe rosną jak grzyby po deszczu.

 

Pieniądze, pieniądze, pieniądze…  
Ponieważ Szwedzi w referendum nie zgodzili się na wprowadzenie w ich kraju Euro, nadal obowiązującą walutą jest Korona Szwedzka, a 1 SEK ma wartość ok. 2 złotych. Ceny są niestety zdecydowanie wyższe niż w Polsce, produkty takie jak mięso czy świeże owoce i warzywa są drogie nawet dla mieszkańców Sztokholmu. Ceny w modnych restauracjach mogą przyprawić o zawrót głowy, a za jedno piwo w pubie na Starówce możemy zapłacić nawet dwa razy więcej niż za sześciopak tej samej marki w supermarkecie. To ostatnie opłaca się bardziej również dlatego, że puszki i plastikowe butelki możemy wrzucić do specjalnego automatu, który w zamian nagrodzi nas pieniędzmi.

 

Chociaż tak bliska, Szwecja może wydać się nam bardziej egzotyczna niż Turcja czy Egipt. Mieszkający tam ludzie, mimo że podobni do nas pod względem wyglądu, różnią się zachowaniem i mentalnością. Bardzo istotne jest dla nich przestrzeganie zasad dobrego wychowania, za wszelką cenę unikają wszelkich przejawów dyskryminacji. Powściągliwi, mogą sprawiać wrażenie dumnych i zimnych. Do obcych podchodzą z dużym dystansem, ale również życzliwością.
 

 

Dowiedz się więcej zadzwoń lub odwiedź:

Biuro Podróży Family TOUR

Rynek 7, Skoczów  tel. 33 853 0733

mobile: 535 100 544


www.family-tour.pl

 

 

 

Możesz także dołączyć na Facebooku do Patrycji Katarzyny Rusin specjalistki z biura podróży, która zwiedziła już niejedno miejsce i chętnie opowie o tym, co warto zobaczyć.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: