Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zielarka radzi odc. 4

W trzecim odcinku serii "Zielarka radzi" postanowiliśmy skupić się na roślinach, które mają związek ze zbliżającą się Nocą Kupały. Basia Kuchta, która prowadzi zajęcia zielarskie w Domu Przyrodnika, postanowiła podzielić się z nami wiedzą zielarską.

Bylica - roślina dobrze znana zielarzom i miłośnikom folkloru. Nie wszyscy jednak wiedzą, że "bylica" to nie tylko jedna roślina, a cała grupa. Dzis przybliżmymi bylicę piołun, bylicę pospolitą i bylicę boże drzewko. Należy jednak pamiętać, że ziołami również można sobie zaszkodzić, w związku z czym, jeżeli nie mamy pewności co do danej rośliny, lepiej z nią nie eksperymentować. Odradzamy również zbierania ziół przy drogach, czy bezpośrednio przy farbrykach

Bylica pospolita: Rośnie na miedzach, skarpach i przydrożach. Jej silnie rozgałęziona łodyga osiąga nawet 150 cm. Kwitnie na przełomie lipca i sierpnia, kwiaty tworzą gęste wiechy na szczycie pędów. Kiedyś bardzo popularna w medycynie ludowej, wierzeniach i tradycji. Używana w dolegliwościach żołądkowych, hamuje rozwój bakterii chorobotwórczych.

Jak rozpoznać: Ma luźny, krzaczasty pokrój, łodyga jest mocno rozgałęziona. Liście są pojedynczo lub podwójnie pierzastodzielne, ciemnozielone, błyszczące na wierzchu i białawe od dołu (owłosione). Kwiatostany koszyczkowate.

Gdzie szukać: W słabych glebach, na miedzach.

Bylica piołun: Rośnie w miejscach suchych i słonecznych, na piaszczystych terenach przy lasach i na ugorach. Ma charakterystyczne, srebrzyste liście. Kwiaty kwitnące od lipca do września tworzą rozlożystą wiechę. Ma działanie silnie rozkurczowe, przeciwbólowe i przeciwpasożytnicze. Znany alkohol na bazie piołunu - absynt - był popularnym trunkiem artystów XX- lecia międzywojennego. Sadzono bylicę piołun blisko pasiek, aby chroniła pszczoły przed chorobami.

Jak rozpoznać: osiąga około metra wysokości, ma charakterystyczne drobne żółte kwiaty skupione w koliste koszyczki. Bylicę piołun można rozpoznać też po liściach – szaro-zielonych pokrytych drobnymi włoskami.

Gdzie szukać: na łąkach

Bylica boże drzewko: Uprawiana w ogrodach, nie wydaje nasion w naszej strefie klimatycznej z powodu zbyt krótkiego dla niej lata. Pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego. Ma delikatne pierzaste liście o intensywnym zapachu, przypominającym nieco zapach popularnej coca coli. Działa przeciwzapalnie, ściągająco i przeciwpasożytniczo. Często stosowana w leczeniu kamicy żółciowej. Obecna w kulturze ludowej, wierzono bowiem, że dobrze pielęgnowana przez pannę na wydaniu, przyniesie jej szczęście i szybkie zamążpójście.

Jak rozpoznać: Młode pędy rośliny są proste i sztywne, starsze wyginają się łukowato do dołu. Ma delikatne szarozielone listki, a na szczytach pędów pod koniec lata wyrastają niewielkie żółtozielone koszyczki kwiatowe

Gdzie szukać: uprawiana w ogrodach, dziko raczej nie występuje.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-06-21 08:25:01
gustyniak12: ja polecam konopie kiedyś nasi przodkowie do niej i jej cennych własciwosci sięgali bardzo często dziś ludzie coraz bardzej wracają do ziół konopia to wspaniała roślina choć nie jest ziołem , olejem z konopi wyleczyłam grzybice . Smarowałam zmiany chorobowe 3 dni i przeszło bez śladu. POLECAM!!! dobrej jakości zamówiłam na konopiafarmacja pl
2021-06-21 08:51:57
: gustyniak, konopie to nie zioło?? - to już nawet przedszkolaki wiedzą, że zioło to konopie! - co do reszty pełna zgoda, to wspaniała roślina :D
2021-06-21 11:25:12
alouette: Gustyniak chciał po prostu zareklamować sklep internetowy:)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: