Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zebranie po zbójnicku

W piątek 28 marca w Karczmie Góralskiej w Ustroniu zebrała się Wielka Gromada Gromady Górali na Śląsku Cieszyńskim, czyli walne zebranie stowarzyszenia o tej nazwie. Jak na Beskidzkich Górali z Wielkim Zbójnikiem Janem Sztefkiem na czele przystało, zebranie było w iście zbójnickim stylu - trwało 15 min.

Po załatwieniu spraw oficjalnych miłośnicy regionu i folkloru przeszli do znacznie przyjemniejszej części Gromady, jak określają zebranie, czyli do prezentacji góralskiego, tradycyjnego instrumentu, jakim są gajdy. Przedstawił go Otmar Piprek Kantor z Jabłonkowa, członek Sekcji Ludoznawczej PZKO, a wspierała jego kapela góralska Bukoń z Dorotą Kurek i Danielem Drongiem.

Otmar Kantor nie tylko zaprezentował grę na gajdach. Wyjawił także wiele tajników gry a i konstrukcji archaicznego instrumentu. A że gośćmi byli Beskidnicy z Mesznej, wywiązała się żywa dyskusja na temat różnic w samej budowie instrumentu w różnych częściach Beskidów, jak i nazewnictwa i samej grze. Ponadto Otmar Kantor przedstawił także swoją twórczość literacką.

W czasie całej imprezy w tle, za kapelą wyświetlane były slajdy z życia Górali Śląskich i samej Gromady jako organizacji, a całą imprezę z prezentacjami przygotowali Jan Sztefek, Ryszard Mazur i Emil Rymorz, a sfilmował dla potomności Jacek Piechocki.

 (indi)


źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: