Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zbuduj sobie elektrownię

Jak na własne potrzeby produkować energię gazową i elektryczną - tego będzie można dowiedzieć się i o tym temacie porozmawiać z fachowcami. W Międzyświeciu w najbliższy czwartek odbędzie się seminarium o odnawialnych źródłach energii.
Do szkoły rolniczej w Międzyświeciu przyjadą przedstawiciele Stowarzyszenia Klaster 3xX20. To konsorcjum osób i firm z Polski południowej. Klaster zajmuje się propagowaniem odnawialnych źródeł energii. Promuje również rozwiązania systemu smart grid, czyli inteligentnych liczników energii.
 
W Międzyświeciu będziemy chcieli powiedzieć o tym, jak z odnawialnych źródeł będzie można na własne potrzeby wytworzyć energię – mówi Andrzej Wawrzyczek, dyrektor biura klaster 3x20. Głównie myślimy tutaj o gospodarstwach rolnych, stąd też tematyka dotyczyć będzie rolników, ale serdecznie zapraszamy na spotkanie również wszystkie osoby zainteresowane rozwojem i technologiami odnawialnych źródeł energii. - dodaje.
 
Podczas seminarium zaprezentowane będą techniczne rozwiązania związane z budową mikrobiogazowni. Odpady roślinne i odchody zwierzęce, które fermentując wytwarzają gaz, z którego można uzyskać energię i ciepło.
 
Kolejny temat prezentowany w Międzyświeciu to rolnictwo energetyczne. Będzie mowa o nasadzeniach roślin, które poprzez swoją budowę biologiczną idealnie nadają się do spalania, czy użycia w biogazowniach. To najczęściej są wierzby – mówi Andrzej Wawrzyczek.
 
 
Kolejny temat poruszany podczas wykładów związany będzie z małymi elektrowniami wiatrowymi. Z propozycją tego tematu zwróciło się do nas cieszyńskie starostwo. Z licznymi pytaniami zgłaszają się bowiem do niego rolnicy, którzy chcieliby w tę technologię zainwestować. Tereny górskie są dosyć wietrzne, gdzie niewielkie wiatraki na własny użytek można ustawiać. - tłumaczy Wawrzyczek.
 
Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się również o konkretnych, technicznych rozwiązaniach, które można zastosować w ich gospodarstwach. Mowa będzie też o możliwościach dofinansowania inwestycji ze środków zewnętrznych.
 
Seminarium odbędzie się w czwartek 27 marca w Zespole Szkól Rolniczych w Międzyświeciu. Początek spotkania przewidziano na godzinę 10. Spotkanie jest bezpłatne. Poniżej harmonogram wykładów:
 
10:00 – 10:15 Przywitanie uczestników – Jerzy Pilch, wicestarosta cieszyński
10:15 – 11:00 „Rośliny energetyczne jako alternatywa dla rolnictwa” – dr Agnieszka Kompała-Bąba, dr Agnieszka Błońska, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego
11:00 – 11:30 „Małe elektrownie wiatrowe – budowa i zastosowanie” – Artur Polak, Instytut Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL
11:30 – 11:45 Przerwa
11:45 – 12:15 „Małe elektrownie wiatrowe na przykładzie pracujących instalacji” – Paweł Sułkowski, SWIND Elektrownie Wiatrowe
12:15 – 13:00 „Instalacja i eksploatacja mikrobiogazowni rolniczej” – Ludwik Latocha, eGmina Infrastruktura Energetyka
 
Jan Bacza
źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: