Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zbójnicy opanują Skoczów


Po raz trzeci zbójnicy napadną na Skoczów. Trwają przygotowania do III Międzynarodowego Festiwalu Kuchni Zbójnickiej, który na skoczowskim Rynku już w ten weekend.


Nie zabraknie zbójnickich dukatów, specjalnej zbójnickiej maskotki – owcy, tradycyjnego już gulaszu z gigantycznej patelni. To tylko niektóre atrakcje, które czekają na uczestników festiwalu. Impreza rozpocznie się w piątek 29 lipca. Tego dnia będzie można  m.in. pobiesiadować przy ognisku z „zawodowymi zbójami”, wysłuchać listu Wielkiego Zbójnika,  Rady Zbójnickiej Gromady Górali na Śląsku Cieszyńskim, Jana Sztefka. Tego dnia odbędzie się też koncert przepełniony wakacyjnymi klimatami.


W sobotę festiwal startuje już o poranku. Tuż po konferencji prasowej rozpocznie się kulinarne przedsięwzięcie europejskiej rangi -  konkursowe gotowanie w wykonaniu profesjonalnych kucharzy z Polski, Słowacji i Czech, walczących o nominację do Kulinarnego Pucharu Polski. Nie zabraknie też drugiego konkursu towarzyszącego, dla lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich, które rywalizować będą ze sobą w kategorii najlepszych wypieków. Jury, w skład którego wejdą  sławy kulinarnego świata, w tym prezydent Euro-Toques Jean Bos, będzie oceniło rywalizujące ze sobą ekipy. Dla pozostałych obserwatorów zdarzenia zostanie przygotowany gulasz na gigantycznej patelni.


Ta bogatą kompozycję podkreślą filmy o tematyce zbójnickiej, wyroby rzemiosła ludowego i różnorakich produktów regionalnych. Do talerza i tańca przygrywać będą też kapele regionalne, organizatorzy zadbali też o szereg konkursów, zabaw. Chętni będą mogli nauczyć się też zbójnickiego tańca który poprowadzi Drużyna Zbójnicka na czele z twórcą Zbójnickiego Szlaku - Leszkiem Młodzianowskim.


Na najpyszniejsze święto beskidzkich górali zapraszają w ostatni weekend lipca do Skoczowa organizatorzy III Międzynarodowego Festiwalu Kuchni Zbójnickiej Beskidzki Klub Kulinarny, Urząd Miejski w Skoczowie, Miejskie Centrum Kultury w Skoczowie, Euro-Toques Polska. Portal OX.PL objął patronatem medialnym tą imprezę.


KOD
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: