Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zbierali pieniądze na cmentarzach

Kwesty na cmentarzach odbywają się 1 listopada w całej Polsce. W powiecie cieszyńskim również można było spotkać wczoraj (01.11) osoby zbierające datki. Kwestę na rzecz odnowienia nagrobków zorganizowano m.in. w Cieszynie i Skoczowie.

Ratujemy zabytkowe nagrobki skoczowskie – pod takim hasłem odbyła się wczoraj (01.11) kwesta na skoczowskich cmentarzach – katolickim (ul. Cieszyńska, ul. Wiślicka) oraz ewangelickim (ul. Cieszyńska). Organizatorem kwesty była Parafia Rzymskokatolicka Pw. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie, Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Skoczowie oraz Miejskie Centrum Kultury „Integrator”. Wolontariuszy wśród których nie zabrakło radnych, społeczników, ludzi kultury, muzealników itd. można było spotkać w godzinach od 9:00 do 17:00. Kwestujący rozdawali okolicznościowe naklejki oraz krótki rys historyczny skoczowskich cmentarzy opracowany przez Halinę Szotek. Dziękujemy wszystkim kwestującym, a także każdemu, kto okazał swą hojność. Na tę chwilę znamy już wynik zbiórki na cmentarzach katolickich. Łączna kwota przekazana do puszek to 11 705 zł. WSPANIAŁY WYNIK! - informuje na swoim profilu facebookowym MCK "Integrator" w Skoczowie.

Kwesta odbyła się również na cmentarzu komunalnym w Cieszynie. Co roku do puszek trafia tam około 8 – 9 tys. zł. Cieszyńska kwesta organizowana jest od ponad 20 lat 1 listopada przez Społeczny Komitet Renowacji Cmentarzy Cieszyńskich. Współinicjatorem akcji jest m.in. Marian Dembiniok Dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Przy głównych bramach wolontariusze stali przez cały dzień. Za wrzucenie datku, każdy otrzymał pamiątkową naklejkę. Na cmentarzu komunalnym można było spotkać radnych oraz społeczników. Akcję od blisko 10 lat wspiera również burmistrz Cieszyna Ryszard Macura. Kontynuujemy piękną wieloletnią tradycję zbierania datków na renowację pomników na naszym cmentarzu. Staramy się kolejno odnawiać te zabytkowe miejsca. W najbliższym czasie ponownie wrócimy do Panteonu. Potrzeby są duże i bardzo dziękuję za to ogromne serce mieszkańców Cieszyna, którzy zawsze pamiętają i chętnie wrzucają datki do puszek. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni wszystkim - przyznał burmistrz.

 

mszt

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: