Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zawieszona renta, a „trzynastka”

Zgodnie z obietnicą rządową, przegłosowaną w minionym tygodniu w Sejmie w miesiącu maju emeryci i renciści otrzymają jednorazowe świadczenie pieniężne zwaną „trzynastką”. Uprawnionych do tego świadczenia jest w całej Polsce przeszło 9 milionów osób. Jednak jak przedstawia się sytuacja w przypadku osób mających przyznane świadczenie rentowe jednak zawieszone w obecnej chwili z uwagi np. przekroczenie kwoty z dodatkowego zatrudnienia?

Jeśli rencista ma na dzień 30 kwietnia 2019 r. zawieszone prawo do pobierania renty, jednorazowego świadczenia nie otrzyma. „Uprzejmie informujemy, że jednorazowe świadczenie pieniężne będzie przysługiwało osobom, które będą miały prawo do świadczeń określonych w art. 2 ust. 2 ustawy, niezawieszonych w dniu 30 kwietnia 2019 r. – czytamy w informacji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. – Dotyczy to zarówno renty socjalnej, EWK, renty z tytułu całkowitej i częściowej niezdolności do pracy”.

Ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. mówi jednak o możliwości ponownego ustalenia prawa do tego świadczenia: „Prawo do jednorazowego świadczenia pieniężnego podlega ponownemu ustaleniu, jeżeli okaże się, że na dzień 30 kwietnia 2019 r. prawo do świadczenia, o którym mowa w art. 2 ust. 2, nie istniało, podlegało zawieszeniu lub przysługiwała wypłata tego świadczenia” (art. 2 ust. 4).

Jednorazowe świadczenie wyniesie tyle, ile najniższa emerytura, od 1 marca br. przyznawana w kwocie 1100 zł brutto (kwota netto: 888,25 zł). Będzie ono pomniejszone o podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

AK, mat. pras.

źródło: ox.pl
dodał: ES

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-04-11 10:01:46
tom lem: ....to ci niesprawiedliwość, podobna do braku wynagrodzenia nauczycieli za okres strajkowy. Wredny PIS, nic tylko łamie kręgosłup oświeconego społeczeństwa i KONSTYTUCJĘ.
2019-04-11 18:41:38
bronek91: Oczyma wyobraźni widzę, jak wszelkim "adwersarzom" pewnej linii poglądowej dziwnym sposobem "PINIONDZE" od znienawidzonego PiSu śmierdzieć nie będą. Wypadałoby zwrócić, przynajmniej uczyniłby tak człowiek honoru.
2019-04-11 20:15:42
666: Zobaczymy jakim honorem dysponują krowy i świnie.
2019-04-11 20:27:09
bronek91: 666 Czyżby z Twojej 666 strony takie określenia nie były czasem stosowane wobec aktywnych "adwersarzy" tak się nazywającej zjednoczonej prawicy? W końcu w sporej a wręcz przeważającej części to emeryci.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: