Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zapylony region

Opublikowana została „Piąta roczna ocena jakości powietrza w województwie śląskim". Dokument powstał na podstawie danych zebranych w 2006 r., a wynika z niego, że nasz powiat dołączył do tych regionów województwa, gdzie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. Znaleźliśmy się w tzw. strefie C, razem z Bielskiem-Białą, Częstochową i aglomeracją katowicką.

O tym, że z naszym powietrzem jest źle, świadczą ubiegłoroczne wyniki pomiarów wykonanych przez trzy stacje monitoringu automatycznego (dwie w Cieszynie jedną w Ustroniu) oraz tzw. pasywne punkty pomiarowe w Brennej, Cieszynie, Istebnej i Skoczowie. Po pod sumowaniu przez te urządzenia danych okazało się, że przekroczenie dopuszczalnej wartości średniodobowej pyłu zawieszonego wystąpiło w naszym regionie 73 razy (a więc częściej niż 35 razy w roku), a podobnie było z wartościami stężenia ozonu (średnia ilość dni z ostatnich trzech lat, w których odnotowano większą od dopuszczalnej maksymalnej wartości ośmiogodzinnych średnich kroczących w ciągu doby, przekroczyła dozwoloną ilość 25 dni).

- Wysokie stężenie pyłu zawieszonego to efekt rosnącej lawinowo ilości aut oraz ulicznych korków. Zimą zakurzone ulice dodatkowo posypywane są żużlem, a z kominów domów unoszą się chmury dymów – mówi Agata Serafin, kierownik bielskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, która na ostatniej sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego przedstawiła wnioski płynące z raportu.

Jej zdaniem, do pogarszania się stanu naszego powietrza w dużo mniejszym stopniu przyczyniają się za to wielkie zakłady przemysłowe, które z reguły zobligowane są do montowania filtrów i innych urządzeń redukujących wprowadzanie zanieczyszczeń do atmosfery. Kierowniczka bielskiej delagatury WIOS przekonuje też, że po opublikowaniu wyników badań pojawiła się szansa na walkę z negatywnym zjawiskiem, gdyż specjaliści przystąpili do pracy nad kompleksowym Programem Ochrony Powietrza na ziemi cieszyńskiej.

W tym roku po raz pierwszy od kilku lat przeprowadzone zostaną w Cieszynie profesjonalne pomiary hałasu. Do tej pory podobne badania robione były przede wszystkim w aglomeracji katowickiej.

- Będą to pomiary ciągłe, trwające trzy, cztery dni w dwóch sezonach, czyli np. latem i jesienią. Nie znam jeszcze szczegółów tego przedsięwzięcia, ale mierzenie natężenia hałasu odbędzie się w kilku punktach miasta i miejsca te ustalimy wspólnie z władzami Cieszyna – mówi A. Serafin.
źródło: GZC
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: