Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zapraszają na Ondraszki

Dwunasty raz koło nr 6 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej zaprasza na Wieczór Ondraszkowy. To cykliczna impreza, podczas której przyznawane są nagrody dla osób, których działalność społeczna, twórczość, postawa przyczynia się do rozwoju Śląska Cieszyńskiego.
W najbliższą sobotę, dwunasty już raz, zostaną wręczone Nagrody Ondraszka. Tą nagrodą honorujemy i osoby prywatne, i instytucje. W tym roku kapituła postanowiła wręczyć ją dwóm instytucjom, które kiedyś, kiedy je zakładano, decydowały o polskości Śląska Cieszyńskiego.- mówi Józef Swakoń prezes koła nr 6 Macierzy Ziemi Cieszyńśkiej.

Tegoroczne 'Ondraszki' odbiorą Bank Spółdzielczy w Cieszynie oraz Macierz Szkolna w Republice Czeskiej. To nasza bratnia organizacja. Myśląc o niej, chcieliśmy zwrócić uwagę na to, że jej statutowe założenia się nie zmieniły. W przeciwieństwie do Macierzy Ziemi Cieszyńskiej po polskiej stronie, która ten pierwotny cel straciła. Chodzi o zajmowanie szkolnictwem i oświatą polską. W wolnym Państwie Polskim Macierz nie musi zajmować się szkolnictwem polskim, w Republice Czeskiej to pozostało.– wyjaśnia Swakoń. Sobotnie spotkanie będzie również okazją do dyskusji nad obecnym stanem polskiego szkolnictwa na Zaolziu.

Jak dodaje prezes, podobnie wygląda sytuacja z Bankiem Spółdzielczym, który w tym roku obchodzi 140 rocznice istnienia. Przed laty powstało coś rodzimego, placówka finansowa, od której wszystko się zaczyna. Później powstawały stowarzyszenia, rozwijała się przedsiębiorczość. Jak nie mamy czegoś własnego, to trudno liczyć na to, że ktoś będzie nas w taki sposób popierał, jak to robił ówczesny pierwszy Bank Polski , który powstał terenie Księstwa Cieszyńskiego.

Uroczystość odbędzie się w najbliższą sobotę w Cafe Muzeum o godzinie 17.00. Po rozdaniu nagród, o godzinie 17.30 przed publicznością wystąpi Noemi Bocek z akompaniamentem, oraz kapele Nowina i Lipka. Wstęp na uroczystość jest wolny.

Jan Bacza
źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: