Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zapłaciłeś karę za parkowanie pod Biedronką lub Aldi? Możesz domagać się zwrotu pieniędzy

W 2019 roku sporym problemem (również w powiecie cieszyńskim) były mandaty za parkowanie przy popularnych marketach. Sprawa wzbudzała wiele kontrowersji, dlatego zajął się nią Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W lipcu tego roku pojawiła się długo wyczekiwana decyzja, z której wynika, że każdy, kto zapłacił wtedy niesłusznie nałożoną opłatę, może domagać się jej zwrotu.

Przed dwoma laty obsługę klientów na parkingach przy Biedronce przejęła firma TD System, która pilnowała, aby nikt nie pozostawiał tam samochodu dłużej, niż pozwala na to regulamin parkingu. W razie braku biletu parkingowego firma wysyłała wezwania do zapłaty. Nie zawsze jednak wszystkie działania firmy były zgodne z przepisami.

Po zaparkowaniu poszedłem po bilet parkingowyzajęło to dosłownie kilka minut. Niestety, kiedy wróciłem, okazało się, że za szybą znajduje się informacja o konieczności zapłacenia kary. Napisałem reklamację do firmy, niestety w odpowiedzi dostałem informację, że nie została ona uwzględniona. Kary nie zapłaciłem, bo nie było ku temu podstaw – wyjaśnia nasz czytelnik, mieszkaniec Cieszyna. Wiele osób jednak zapłaciło, wystraszone oficjalnie wyglądającym drukiem.

Sprawa trafiła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który podjął decyzję o nałożeniu kary na firmę. - Nie kwestionujemy wprowadzenia wymogu pobrania biletu na parkingach przed sklepami, ale brak uczciwego i rzetelnego traktowania konsumentów, którzy zgłosili reklamację i byli w stanie udowodnić, że pobrali bilet. W takiej sytuacji przedsiębiorca powinien umożliwić konsumentom złożenie wyjaśnień i uwzględniać reklamacje. Tymczasem udowodnienie przez klienta, że pobrał bilet i robił zakupy w danym sklepie, nie stanowiło podstawy do anulowania opłaty – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Kara finansowa w wysokości 150.774 zł za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów ma odstraszyć innych zarządców parkingów, którzy w ten sposób będą chcieli szybko zyskać dodatkowe pieniądze. Co więcej, osoby, które zapłaciły kary, mają prawo domagać się ich zwrotu. - Przedsiębiorca poinformuje o decyzji osoby, którym nie anulował wezwań do zapłaty i zamieści informację na stronie internetowej. Konsumenci na podstawie ustawy o nieuczciwych praktykach rynkowych mogą dochodzić od TD System zwrotu opłaty, powołując się na decyzję Prezesa UOKiK – wyjaśnia UOKiK.

Więcej informacji tutaj.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-07-12 10:13:51
pokemon: W Ustroniu przy Beskidzie też porobili płatne parkingi, biega tam jak posrany dziwny pajac i za parking na który zmieści się co najwyżej skuter żąda kasiore. Wisi szyld, "Parking Prywatny" Nawet do sklepu na dosłowne 2-3 minuty wejść nie można bo sęp od razu przy aucie stoi. Kto pobiera tę opłatę miasto czy właściciel parkingu?
2021-07-12 21:19:32
: na pewno wszyscy ustroniacy by się cieszyli gdyby jaki posrany pokemon kupił ten plac i zrobił z niego bezpłatny parking dla wszystkich chętnych, a najlepiej jeszcze z darmową wodą sodową i kawą z automatu
2021-07-12 22:59:20
marat: krzy-sio+sran-dus+fortepatrycjuszu+ w różnych osobach i wcieleniach, Kogo próbujesz oszukać, jesteś tu dobrze znany.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: