Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. Wystawa SALON SAP'23

Obrazy piętnastu twórców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Artystów Plastyków w Republice Czeskiej oglądać można na wystawie zaaranżowanej w w Galerii na piętrze Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie.

Wystawę oglądać można do 4 lutego od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 do 15:00 po uprzednim zgłoszeniu się na portierni. Zobaczymy na niej prace takich twórców, jak:

  1. Własną technikę połączenia rysunku kredkami , farbą akrylową i delikatnych prześwitów prezentuje Darina Krygiel z Hawierzowa
  2.  Adam Škňouřil – absolwent kierunku grafika na Uniwersytecie Sląskim w Cieszynie. Zajmuje się rysunkiem, grafiką. Na wystawie prezentuje ciekawe prace z tematyką mitów greckich techniką sitodruku.
  3.  Monika Milerska ze Stonawy, długoletnia nauczycielka wychowania plastycznego w liceum w Cieszynie. W swych pracach posługuje się różnymi technikami, ulubiony jest pastel
  4.  Józef Drong – zasłużony i bardzo pracowity członek SAP a także nauczyciel i „guru“ twórczy grupy plastyków“ósemka“. Znany jest także z ilustracji i rysunków piórkiem. Na tej wystawie prezentuje obrazy malowane akrylem.
  5.  Agnieszka Pawlitko z Cieszyna – działa nie tylko w SAP-ie, ale także w całym regionie cieszyńskim. Absolwentka ASP w Krakowie, tematyką przewodnią jest folklor. Laureatka nagrody - medalu Stowarzyszenia Wspólnota Polska za zasługi dla promocji polskiej kultury na rzecz Polonii i Polaków zagranicą.
  6. Barbara Górniak, pochodzi z Karwiny-Raju, a obecnie mieszka w Jastrzębiu. Prezentuje prace wykonane techniką enkaustyki
  7.  Małgorzata Wojdyło – członek grupy z zagranicy – z Żywca. Bardzo pomocna w organizowaniu różnych spotkań i współpracy ze środowiskami plastyków w Polsce. Skończyła kierunek fotografii na UŚ, zajmuje się malarstwem, robi kolaże, maluje głównie akrylem i farbami olejnymi,
  8. Julia Polok – oprócz malowania i projektowania rzeczy użytkowych korzysta obecnie z uroków urlopu macierzyńskiego. Na wystawie można obejrzeć kolorowe abstrakcje w technice akrylu.
  9. Barbara Kowalczyk – maluje raczej rzadko, ale bardzo lubi. Absolwentka kierunku Grafika na UŚ. Na co dzień uczy w średniej szkole Albrechta w Czeskim Cieszynie – kierunek poligrafia. Zajmuje się także projektowaniem graficznym oraz ilustracją.
  10. Czesław Mendrek – z wykształcenia architekt co widać w jego precyzyjnych, delikatnych akwarelach. Jest także członkiem grupy plastyków „Ósemka“
  11.  Ewa Ćmok – aktywna i energiczna malarka, absolwentka wydziału rzeźby na Uniwersytecie Śląskim, uwielbia malować akwarelą, stosuje różne techniki. Na tej wystawie pokazuje także akryle
  12. Zbigniew Kubeczka z Orłowej, znany w regionalnym środowisku artystycznym, ale także w Polsce, w Czechach, za granicą. Twórca oryginalnych i cenionych ekslibrisów – znaków książkowych, wykonywanych techniką linorytu. Jest także laureatem licznych nagród i wyróżnień. Na wystawie prezentuje male formy graficzne – peefki życzenia noworoczne oraz ekslibrisy
  13. Gościnnie w wystawie bierze udział Justyna Bystroń z Hawierzowa, studentka 3. roku kierunku malarstwa w średniej szkole artystycznej w Ostrawie. Prezentuje duże plansze malowane techniką oleju i akrylu.
  14. Jako gość prezentuje się także Franciszek Szymczysko – autor projektu edukacyjno – artystycznego pt. Puzzle tour, w skład którego wchodzą obrazy olejne – układanki, które można układać, przestawiać, dotykać i bawić się nimi. Przedstawia jedną ze swoich prac i zachęca do układania
  15.  Anna i Bogna Jiravskie - dwie młodziutkie utalentowane artystki ze szkoły podstawowej w Suchej Górnej. Dziewczyny brały udział w miniplenerach SAP-u, uwielbiają malować i rysować, interesują się sztuką od dziecka, odnoszą liczne sukcesy w rożnych konkursach plastycznych, fotograficznych i nie tylko.

Wernisaż wystawy odbył się 6 grudnia. - Stowarzyszenia Artystów Plastyków nie jest grupą ograniczoną jakimś programem ideowym, ale zbiorem indywidualności, z których każda wnosi do niego swój potencjał twórczy i spojrzenie na sztukę. Charakter SAP-u najlepiej oddaje słowo różnorodność. Jego członkowie uprawiają różne rodzaje sztuk plastycznych: malarstwo, grafikę, rysunek, rzeźbę, fotografię i grafikę komputerową. Posługują się różnymi technikami i materiałami. Artyści tej grupy są różni pokoleniowo, reprezentują różne kierunki w sztuce, od realizmu do abstrakcjonizmu – jednak czynnikiem łączącym jest region – czeska część Śląska Cieszyńskiego, potocznie zwana Zaolziem — mówiła Barbara Kowalczyk, prezes SAP-u.

indi

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: