Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. We Frydku powstanie Centrum Alzheimera

Baranowicach niedaleko Frydka-Mistka w najbliższych dwóch-trzech latach ma powstać specjalistyczne centrum, w którym całodobową opiekę będzie mogło znaleźć 100 osób cierpiących na demencję i chorobę Alzheimera.

Centrum ma wybudować prywatny inwestor, a miasto pokryje koszt budowy drogi dojazdowej. Z miejskiego budżetu miałby być także dotowane składki pacjentów ośrodka.

W tym samym budynku ma powstać druga na terenie Frydka tak zwana "Domovinka". Z jej usług mogłyby korzystać rodziny, których członkowie zarówno pracują, jak i sprawują opiekę nad seniorami. W jaki sposób funkcjonuje taka placówka? - Senior przebywa w niej w ciągu dnia i ma zapewniony pobyt i wyżywienie. Po południu jego rodzina zabiera go z powrotem do domu, a transport zapewnić może także personel ośrodka - wyjaśnia Leona Sárkőziová, zastępca burmistrza Frydka-Mistka.

Pierwsza "Domovinka" działa już przy ul. Lady w Mistku i ma 18 miejsc, a druga miałaby mieć ich 40. Warto też dodać, że władze Frydka-Mistka obecnie finansują pobyt 30 mieszkańców chorujących na demencję i Alzheimera w niedawno otwartym ośrodku we Frydlancie nad Ostrawicą.

KR/MU F-M

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-01-24 16:44:01
Mach: Czy wy już redaktorze Rojowski nie macie o czym pisać czy też serwujecie przedruki z byle jakiego pisma ? Panie Tatka kogo tam pan ma w redakcji? Może coś o szpitalu w Cieszynie, zawsze bliższa ciału koszula". Powiadają. Lub wyślij pan redaktora na urlop- jak przemęczony.
2023-01-24 17:34:04
koszor: Panie Rojowski, w tematach covidowych czuł się pan jak ryba w wodzie. Łatwo było zrobić szum o brak maski, dystans czy inna głupotę i napisać artykuł. Teraz pora wykazać się czymś więcej niż artykułem zapchaj dziurą. Zaolzie to ziemie etnicznie polskie, od Mostów, Górnej Łomnej, przez Ligotkę, Gnojnik aż do Bogumina. Frydek można rozpatrywać jako część Księstwa Cieszyńskiego, a nie Zaolzia. Wstyd dla Polaka z Cieszyna, żeby z taką nieznajomością faktów i lokalnej historii do pisania się zabierać.
2023-01-24 20:00:15
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Panu Rojowskiemu polecam zapoznac się z pojeciem i zasięgiem Zaolzia. Frydek to już nie Zaolzie! Ciekawe czy on w ogóle wie gdzie te Baranowice są? (W) "Baranowicach niedaleko Frydka-Mistka" to brzmi jakby miała to być jakaś miejscowość koło F-M a tymczasem to nawet nie jest dzielnica. Kiedy następne tematy z frydekmistek.cz?
2023-01-25 13:37:29
"tom": .. nieodparte mam wrażenie, że ktoś tymi paluchami pod komentarzami rządzi w redakcji. Patrząc na ilość kaktusów i wpisów, nie wiadomo dlaczego główny podejrzany jeszcze nie popełnił posłowia, tylko mu paluch zwisa ;-)
2023-01-25 15:13:00
Pogromca pogromców i cwaniaczków: tom bo ten zawistnik tylko z zasady widząc kto pisze zaraz minusuje. Gdy kogoś poprawisz, nie zgadzasz się, nasz swoją opinię to jemu nigdy nie pasuje. Nawet jakbyś napisał że jutro jest czwartek to zaminusuje z kilkunastu swoich kont. Ciche przyzwolenie redakcji? Tutaj za chwile też wyleje swój jad nienawiści.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: