Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolzie: W hołdzie ofiarom „Polenlagru” 32 w Boguminie

Przed pomnikiem ofiar bogumińskiego obozu pracy „Polenlager” nr 32 odbył się 5 maja apel pamięci zorganizowany przez Miejscowe Koło Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Boguminie-Skrzeczoniu z udziałem wicekonsul Marii Kovács, przedstawicieli władz miasta oraz zaolziańskich Polaków.

Uroczystości związane były z 50 rocznicą postawienia na skrzeczońskim cmentarzu pomnika upamiętniającego 104 osoby, głównie starców i dzieci zmarłych z głodu, chorób i wycieńczenia w tym istnięjącym w latach 1942-45 obozie, w którym głównie znajdowały się rodziny wysiedlone z powiatów bielskiego, cieszyńskiego, frysztackiego ale także z Małopolski  z okolic Żywca i Wadowic. 

Wicekonsul Kovács odczytała list od konsul generalnej RP w Ostrawie Izabelli Wołłejko-Chwastowicz: „Z ogromną wdzięcznością chciałam podziękować wszystkim, którzy dbają o godność tego miejsca. Pielęgnują pamięć o ofiarach obozu pracy „Polenlager” nr 32, podtrzymują historię i nie pozwalają by zarosła ona trawą, nie tylko w dosłownym tego słowa znaczeniu. Jesteście strażnikami historii i pamięci. Strzeżcie tego miejsca dla kolejnych pokoleń. Za to należy wam się uznanie i ogromny szacunek”.

Na zakończenie uczestncy uroczystośc odśpiewali Rotę. 

(ÿ)

źródło: ox.pl
dodał: ÿ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: