Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolzie. W Czeskim Cieszynie też będzie węzeł przesiadkowy z prawdziwego zdarzenia

Dworzec autobusowy w Czeskim Cieszynie pozostawia sporo do życzenia. Przestarzała infrastruktura uroku miastu nie dodaje. Ale - co najbardziej doskwiera podróżnym – w czasie niesprzyjającej pogody nie mają gdzie schronić się w oczekiwaniu na autobus. Daszki nad przystankami ledwo osłaniają od deszczu, a to tylko wtedy, gdy jednocześnie nie wieje wiatr i deszczem nie zacina.

Sytuacja ta ma zmienić się za dwa lata, kiedy to, w 2022 roku, do użytku ma zostać oddany nowoczesny węzeł komunikacyjny. Oprócz stanowisk, z których odjeżdżać będą autobusy, w skład kompleksu wejdzie nowoczesna, zabudowana poczekalnia z ogólnodostępnymi toaletami dla pasażerów, zapleczem dla kierowców, a także parkingi dla samochodów i rowerów, meble i zieleń.

Z inwestycji ucieszą się nie tylko osoby korzystające z miejskich i podmiejskich autobusów, ale także mieszkańcy naszego powiatu, którzy wybierając się przykładowo do Pragi, czy na lotnisko w Ostrawie, jadą tam pociągiem z Czeskiego Cieszyna i zastanawiają się, jak dostać się na dworzec. Parking przy nowo powstającym węźle przesiadkowym ma bowiem pomieścić aż 180 samochodów. Bez problemu więc powinno znaleźć się miejsce dla wszystkich chętnych. Będzie też profesjonalny parking dla rowerów. Tak więc i ci, którzy będą chcieli z obrzeży obu miast dojechać jednośladem, po czym zostawić go zabezpieczony i kontynuować podróż autobusem lub pociągiem, będą mieli taką możliwość.

Na budowę całego kompleksu dworca i otaczającej go infrastruktury Miastu Czeski Cieszyn udało się pozyskać dotację, która pokryje 90 procent kosztów kwalifikowanych. 85 % środków Miasto otrzyma z budżetu Unii Europejskiej, 5 % z budżetu państwa. Budowa dworca wraz z całą przyległą infrastrukturą ma kosztować 101,5 mln koron brutto.

Wykonawca inwestycji został wyłoniony w przetargu, wokół którego – jak to często bywa w kwestiach budżetowych – nie obyło się bez kontrowersyjnych dyskusji w trakcie sesji Rady Miasta Czeski Cieszyn. Przetarg ogłoszony był w ten sposób, że podczas wyłaniania jego zwycięzcy brano pod uwagę w dziewięćdziesięciu procentach cenę, a w dziesięciu procentach kwalifikacje zawodowe. Wygrała go spółka HOCHTIEF CZ.

Podróżni nie muszą obawiać się o to, że przez dwa lata trwania budowy czekać ich będą jakiekolwiek niedogodności. Nowy obiekt powstanie bowiem w zupełnie innym miejscu, aniżeli ten obecny. Tak więc do czasu oddania do użytku nowego dworca, co ma nastąpić w 2022 roku, podróżni korzystać będą z dotychczasowego.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-11-23 08:15:51
tom lem: ... już się wydawało, że przysłowie " wieje jak na dworcu w ..." uzyska nowy adres - w Cieszynie, a tu się okazuje że dworzec będzie "z prawdziwego zdarzenia". Co to za inwestycje, budowle lub rozwiązania! "z prawdziwego zdarzenia" zamiast nowoczesne, funkcjonalne lub przynajmniej ładne, może lepiej, zdarzy się dworzec, jak ślepej kurce ziarnko ? Na marginesie, dobrze że po czeskiej stronie w centrum dworca nie ma Starostwa, to i parking na 180 pojazdów przy węźle przesiadkowym się znajdzie;-)
2020-11-23 15:35:12
w.s.b: Czyli że niby ten w przedolzianskim Cieszynie jest z prawdziwego zdarzenia?
2020-11-23 20:12:55
tom lem: ... tym bardziej nie w.s.b: tak samo wieje, ale przynajmniej Zaolzie będzie miało parking na 180 aut, miejmy nadzieję że w odległości bliższej niż 5 min piechotą i to może być to "prawdziwe zdarzenie" ;-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: