Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolzie: Obchody setnej rocznicy urodzin Stanisława Hadyny

W Karpętnej na Zaolziu odbyły się 14 września uroczystości stulecia urodzin Stanisława Hadyny. Główny program imprezy miał miejsce w ogrodzie przy domu, w którym 25 września 1919 roku urodził się założyciel Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Wśród licznie zgromadzonych uczestników nie zabrakło i przedstawiciela legendarnego już zespołu, który reprzentował Michał Mazur, kierownik Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej w ZPiT „Śląsk”. – Nasza obecność tutaj jest więzią, łączącą ten dom, w tej maleńkiej Karpętnej, z tym pałacem, który reprezentuje dzieło życia profesora Hadyny – z pałacem w Koszęcinie, gdzie to, co sobie on wymarzył, co oglądał tutaj na tych okolicznych wzgórzach, zrealizował w swoim życiu – powiedział Mazur.

Dzieci z chóru „Crescendo”, działającego przy Polskiej Szkole Podstawowej im. St. Hadyny w Bystrzycy, zaśpiewały kilka regionalnych piosenek, a dwie chórzystki złożyły symboliczny wieniec z biało-czerwonych kwiatów przed tablicą pamiątkową poświęconą postaci profesora, wmurowaną w fasadę jego rodzinnego domu.

Na zakończenie wspólnie odśpiewano „Ojcowski Dom”, a uczestnicy uroczystości, prowadzeni przez góralską kapelę „Bezmiana”, udali się do pobliskiego parku na festyn.

Kolejną imprezą na Zaolziu w stulecie urodzin twórcy „Śląska” odbędzie się w najbliższą sobotę 21 września o godz. 16:30 w Domu „Kasowym” w Mostach k/Jabłonkowa. Na koncercie „Świat muzyki i słowa Stanisława Hadyny” wystąpi m.in. założony przez niego zespół, ale także „Wałasi”, trio Wałach- Golec-Żupański oraz kapele „Lipka” i „Polynica”.

(ÿ)

źródło: ox.pl
dodał: ÿ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: