Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolzie: Matching pomoże Polakom w Bystrzycy

Polacy z zaolziańskiej Bystrzycy postanowili zebrać pieniądze na remont swojej siedziby w ramach tzw. matchingu. Jest to popularny w USA system pozyskiwania środków finansowych, łączący zbiórkę publiczną z zastrzykiem finansowym od sponsorów. Zasada jest taka, że wkład tych ostatnich jest dwu-trzykrotnie większy od tego uzyskanego z kwesty.    

Ten niecodzienny sposób pozyskiwania potrzebnych funduszy przedstawił w niedzielę na walnym zebraniu bystrzyckiego koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, jego członek a zarazem prezes Kongresu Polaków w RCz i biznesmen Mariusz Wałach. – Mam niesamowitą radość ogłosić dzisiaj coś niezwykłego: pierwszy raz chyba w Republice Czeskiej pojawił się sponsor który zaoferował, że każdą kwotę wpłaconą fizycznie na specjalne konto miejscowego Koła PZKO w Bystrzycy na cel remontu on uzupełni podwójną wpłatą. Wszystkie pieniądze wpłacone do 31 grudnia 2019 roku będą potrojone. W ten sposób będziemy mogli przyspieszyć remont. Twój tysiąc będzie trzema tysiącami!

 Pierwszy etap remontu Domu PZKO w Bystrzycy kosztował ok. 3 mln koron (ok. pół miliona złotych), który sfinansował Senat RP (ponad jedną trzecią tej sumy), prywatni donatorzy oraz same Koło. Kosztorys drugiego etapu wynosi 4152 tys. koron (ok. 700 tys. złotych). Wnioski na uzyskanie połowy tej sumy zostały złożone w Warszawie, a brakująca kwota ma zostać zebrana metodą matchingu. Wystarczy że na konto wpłynie niecałe 670 tys. koron (ok. 112 tys. złotych), by darczyńca pokrył resztę. Za owym szczodrym sponsorem – co stanowi na Zaolziu tajemnicą poliszynela – kryją się bracia Waldemar, Adam i Mariusz Wałachowie, założyciele firmy Walmark.

Jak przebiega zbiórka na remont Domu Polskiego PZKO w Bystrzycy można śledzić w internecie na stronie bankowości elektronicznej https://link.do/budujemynaszdom

Koło PZKO w Bystrzycy, które organizuje m.in. znane również i po naszej stronie imprezy, jak festiwal rockowy „Bystrzycki ZLOT” liczy obecnie 499 członków, natomiast wg spisu ludności w 2011 r. 1254 mieszkańców gminy (24 procent) deklarowało narodowość polską.

 

(ÿ)

źródło: ox.pl
dodał: ÿ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: