Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Bat na piratów drogowych w Jaworzu

Tę inwestycję gmina musi prawdopodobnie sfinansować z własnych pieniędzy. Radosław Ostałkiewicz, wójt Jaworza przekonuje jednak, że warto. Już wkrótce, po szczegółowych ustaleniach m.in. z gminnymi radnymi, policją oraz powiatem bielskim, który odpowiada za część dróg, pojawią się w Jaworzu radarowe mierniki i wyświetlacze prędkości. Radni już zgodzili się na kupno z gminnych funduszy fotoradaru za 80 tysięcy złotych.

Noga z gazu
Radarowe mierniki i wyświetlacze prędkości zostaną najpierw zamontowane na ulicach Średniej, Turystycznej, Wrzosowej, Cisowej, Wapienickiej, Zdrojowej i Słonecznej. Tam ruch jest najbardziej intensywny.
- Niestety głównym problemem pozostaje kultura jazdy i świadomość kierowców, czyli nas samych, że ciężar naszej nogi na pedale gazu, nasza niecierpliwość i pośpiech, a najczęściej głupota i brawura, mogą mieć tragiczne w swym wymiarze skutki. Stąd też o bezpieczeństwie na drogach należy myśleć i mówić cały czas. Może statystyki prędkości i natężenia ruchu, których nam dostarczą nowe urządzenia, staną się ważną kartą przetargową przy rozmowach z właściwymi służbami lub zarządami dróg o wzmocnieniu bezpieczeństwa w Jaworzu poprzez wzmożenie patroli lub zastosowaniu innych rozwiązań technicznych w tym zakresie – podkreśla Radosław Ostałkiewicz, wójt Jaworza.

Nie „pobiją” rekordów
Wójt planuje kupno czterech zestawów obejmujących kamery, radar i tablicę wyświetlającą prędkość. W sytuacji, gdy kierowca przekroczy dozwoloną na danym obszarze prędkość, urządzenie wyświetli informację o tym fakcie oraz o liczbie punktów karnych i wysokości mandatu grożącego za to wykroczenie. Ważne jest, że wyświetlacz będzie wskazywał prędkość jedynie do wcześniej ustawionej maksymalnej wartości, co pozwoli zapobiec ścigania się pojazdów przed tablicą i „pobijania” rekordów. Co więcej, każde urządzenie wyposażone jest w system zliczający statystyki natężenia ruchu w obu kierunkach jazdy oraz pomiar i zapis natężenia ruchu drogowego z dokładnością do jednej sekundy.

Radarowe wyświetlacze prędkości, które będą zamontowane jeszcze w tym półroczu w Jaworzu, będą miały charakter mobilny. Zasilane będą tablicami z panelami słonecznymi i co jakiś czas montowane będą w innych miejscach. Gmina wyznaczy kilkanaście miejsc, w których zostaną zamontowane. – To jeden z pomysłów na uspokojenie ruchu drogowego w Jaworzu. Nie wszędzie z różnych przyczyn może być zlokalizowana sygnalizacja świetlna czy progi – zresztą, co do tych ostatnich, nie wszyscy sobie ich życzą pod domem. Dlatego też wyszedłem z tym pomysłem, który zrodził się po rozmowach z mieszkańcami, nauczycielami i radnymi. Wyświetlacze, o których rozmawiamy, powinny przede wszystkim wpływać prewencyjnie na kierowców, by jeździli wolniej. Jest to szczególnie ważne w sąsiedztwie szkół i przedszkoli, gdzie w ubiegłym roku posadowiliśmy tzw. interaktywne przejścia dla pieszych, które nieco podniosły poziom bezpieczeństwa dzieci i ich opiekunów – dodaje wójt.

Radarowe wyświetlacze i mierniki prędkości coraz częściej stosowane są jako efektywne narzędzia do walki z piratami drogowymi. Od wielu lat w Czechach czy na Słowacji pełnią one ważną funkcję prewencyjną i informacyjną, będąc zarazem „bezbolesną” karą dla przekraczających dozwoloną prędkość kierowców.

anszaf

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-03-15 17:55:49
bronek91: Bardzo pożyteczna inicjatywa. Szkoda tylko, iż tego rodzaju działania wymagają posiadania stosownej świadomości, zdrowego rozsądku i sumienia ze strony kierujących. Nie wszystkich kierujących stać, chociaż na chwilę refleksji. Mimo wszystko zawsze lepiej nawet próbować zapobiegać niż karać.
2019-03-15 19:42:18
krzysztof.mm: ...a tymczasem tuż za Olzą montują podobne radary z wyświetlaczami, ale sprzężone ze światłami przy przejściach dla pieszych - przekroczysz prędkość, momentalnie przed tobą zapala się czerwone - radnym z Jaworza [i nie tylko] darmo pomysł podrzucam
2019-03-15 20:01:12
kierowca_bombowca: Niesamowite, ale wyczyn, montują jeden fotoradar i stawiają przed nim tablicę ostrzegawczą, jeszcze go pomalujcie na żółto żeby piraci drogowi zauważyli go z daleka.
2019-03-15 21:37:49
krzysztof.mm: ☝ to typowa pozostałość bolszewicka w mentalności, stawiać radary żeby wlepiać mandaty
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją