Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolzie: Kiermasz polskiej książki w Jabłonkowie

Tradycją już stało się organizowanie w Domu PZKO w Jabłnkowie dorocznych kiermaszy polskiej książki. Tego roku odbył się po raz 37.

- Ci, którzy byli na pierwszej edycji kiermaszu przed 37 laty to dzisiaj przychodzą ze swoimi wnukami – mówi Zenon Wirth prowadzący Klub Polskiej Książki i Prasy Księgarnia u Wirthów w Czeskim Cieszynie. Kiedyś kiermasze organizowane były w listopadzie, w okolicy Święta Niepodległości. Ostatnio przeniesiono termin na bliżej gwiazdki, czyli koniec listopada/początek grudnia. Kiermasz trwa trzy dni. Piątek należy do szkoły. Wszystkie klasy miejscowej podstawówki, od pierwszej do dziewiątej przychodzą z nauczycielami. A w sobotę i niedzielę pojawiają się inni mieszkańcy Jabłonkowa. Często, jak już wspominał Wirth, całymi wielopokoleniowymi rodzinami. - A w niedzielę po mszy, po dziewiątej przychodzą tu tłumy, kilkaset ludzi. I tak aż do szesnastej – mówi księgarz.

Co cieszy się największym zainteresowaniem? - Przede wszystkim literatura dziecięca. I na to jesteśmy nastawieni. 60 % pozycji jest dla dzieci i młodzieży. Bo chodzi nam o najmłodszego czytelnika. Bo ten, który już czyta, to sobie drogę do książki zawsze znajdzie. Natomiast dziecku, młodzieży trzeba pokazać, nauczyć tych nawyków czytelniczych. Oni nie mają kontaktu z księgarnią, a my im raz do roku swarzymy taką możliwość, że obcują z książką, mogą ją dotknąć, powąchać, tą książkę wziąć do ręki – mówi Wirth.

Oprócz wspomnianej literatury dla młodych czytelników coś dla siebie z pewnością znajdą i dorośli. Zainteresowani regionem mają do wyboru całą plejadę literatury o Śląsku Cieszyńskim. Są zarówno pozycje wydane na Zaolziu, jak i w Polsce. Książki autorów regionalnych, mówiące o historii i tradycjach tej ziemi, albumy ukazujące jej piękno. I oczywiście kalendarze regionalne. Znaleźć można było na kiermaszu również beletrystykę czy literaturę popularnonaukową, a także ciekawie wydane słowniki.

Kiermasz zorganizowało Miejscowe Koło Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Jabłonkowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Polskiej Książki i czeskocieszyński Klub Polskiej Książki i Prasy Księgarnia u Wirthów

(indi)

źródło: ox
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: