Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszymy się, ale uważajmy...

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Dni bezpośrednio poprzedzające ten świąteczny czas to okres, kiedy jesteśmy zabiegani i rozkojarzeni robieniem zakupów w sklepach i przygotowywaniem świątecznych potraw. Policjanci przypominają - myśląc o świętach, nie zapominajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Tradycyjnie już Policja apeluje o szczególną ostrożność podczas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. To również czas, gdy dochodzi do większej ilości włamań i kradzieży kieszonkowych. - Pamiętajmy więc o zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Nawet, gdy wychodzimy tylko do pobliskiego sklepu, sprawdźmy czy drzwi i okna są zamknięte. Nie zapominajmy o załączeniu dodatkowych zabezpieczeń (np. alarmu). W okresie bezpośrednio poprzedzającym święta dojazd do sklepu, zrobienie nawet małych zakupów i powrót do domu, zajmie nam dużo więcej czasu niż zazwyczaj. Możemy także poprosić zaufanych sąsiadów, aby zwrócili uwagę na to, co dzieje się z naszym domem/mieszkaniem w czasie, gdy nas nie ma – radzą policjanci.

Parkując pojazdy, nie pozostawiajmy w nich w widocznym miejscu przedmiotów wartościowych. Pamiętajmy o dokładnym zamknięciu auta. Gdy będziemy pakować do niego zakupy, torebkę połóżmy w bagażniku, nie zostawiajmy jej w wózku, gdyż zajęci pakowaniem możemy nawet nie zauważyć, gdy ktoś ją nam ukradnie.

Zachowajmy również ostrożność podczas korzystania z transportu publicznego, w szczególności w pociągach, autobusach i tramwajach, a także na dworcach kolejowych, w portach lotniczych i na przystankach komunikacyjnych. Zaabsorbowani robieniem zakupów pamiętajmy o sprawowaniu właściwej opieki nad dziećmi, aby nie doszło do ich zaginięcia, o co nie jest trudno zwłaszcza w zatłoczonych centrach handlowych. Starajmy się unikać miejsc zatłoczonych i stale pilnujmy swojego bagażu. Nie pozostawiajmy go bez opieki, ani pod opieką przygodnie spotkanych osób.

- Jak co roku w okresie przedświątecznym policjanci będą czuwali nad bezpieczeństwem. Pamiętajmy jednak, że w dużej mierze będzie ono zależało również od nas samych. Zadbajmy, aby nadchodzące Święta były spokojne i bezpieczne – apelują policjanci.

mat.pras.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-12-09 19:28:26
bronek91: Pilnujcie się ludzie!!! <br />Róbcie wszystko, aby Paniom i Panom Policjantom statystyka nie spadła! <br />Na czym to polega? Należy się zastosować do podstawowych zasad bezpieczeństwa opisanych w treści artykułu. Dlaczego? <br />1) Dane przestępstwo/ wykroczenie należy zgłosić, czyli np. udać się na komisariat.<br />2) Trzeba zgłosić dyżurnemu co się stało i przejść wstępną kwalifikację, czy zdarzenie jest naszym wymysłem, czy faktycznie mówimy prawdę.<br />3) Następnie należy poczekać, aż jakiś Policjant nas poprosi. <br />4) Po raz wtóry opowiadamy sytuację. <br />5) Zachodzi kwestia dowodów,wrogów, podejrzanych- często nie ma wystarczającego materiału. <br />6) Zostajemy pouczeni, co należało robić a nie doszłoby do sytuacji i odnosimy wrażenie, że sami jesteśmy sobie winni. <br />7) Policjant zastanawia się nad szkodliwością czynu, często (w przypadku kradzieży) dochodzi do wniosku, że to wykroczenie i tym sposobem jak traficie nie na Policjanta, ale PO-milicjanta, może dojść do stwierdzenia typu, iż skoro widzieliście jak ktoś majstrował wam przy klamce i widząc was uciekł i tak się zdarzyło, że tylko klamka wam zniknęła.... Wtedy do nie jest próba włamania, ale tylko kradzież klamki:) <br />8) Jak dojdzie do sytuacji z punktu poprzedniego, wyrazicie inne zdanie, wówczas jak Pan/Pani się zdenerwuje, wówczas jest to okoliczność wskazująca (jedna z wielu) iż trafiliście na PO-milicjanta. <br />9) Czekacie odpowiedni okres czasu, dostajecie zawiadomienie o umorzeniu z powodu braku wykrycia sprawcy. Co nie jest regułą. <br /><br />Zatem, pilnujcie się i nie zaniżajcie poniektórym statystyki. Potem na drogach muszą odbijać.... Czas spędzony na komisariacie jest często stracony, po co te nerwy i niejednokrotnie fałszywa nadzieja. Zresztą jak chodzi o dowody osobiste i karty płatnicze, przed ewentualnym pójściem na komisariat, lepiej zablokować karty i unieważnić dowód. W banku/urzędzie i tak skierują na Policję a na komisariacie skierują do banku/urzędu. Szkoda nerwów i czasu, zawsze jeszcze przy nieszczęściu można trafić na PO-milicjanta, co każdego poszkodowanego traktuje jak wroga..... <br /><br />PS Opisana kolejność nie jest porządkująca, tylko dla orientacji, tak jakby komuś coś przeszkadzało.... Oczywiście komentarz jest w rodzaju par exemplum...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: