Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Mieszkańcy o stanie kultury

Od listopada Gmina Cieszyn wraz z partnerem projektu - Stowarzyszeniem ''Education Talent Culture'' z Czeskiego Cieszyna organizuje spotkania z mieszkańcami, które są jednym z elementów realizacji projektu ''Program dla kultury Cieszyna i Czeskiego Cieszyna''. Trzecie z zaplanowanych czterech spotkań odbyło się 07.12 (czwartek) na terenie cieszyńskiego ratusza.

W czasie spotkań, głos zabrać mogą mieszkańcy obu miast, na terenie których realizowany jest  projekt – Jest to okazja, aby każdy z mieszkańców mógł przedstawić swoje oczekiwania związane z kulturą, najlepiej z uwzględnieniem współpracy transgranicznej – powiedziała na początku spotkania przedstawicielka firmy Kreatus, głównego wykonawcy w Projekcie.

W czasie spotkania poruszane były różne tematy. Przede wszystkim położono nacisk na fakt, że niestety ze względu na barierę językową, nie wszystkie wydarzenia, realizowane w ramach Projektu mogą być skierowane do mieszkańców obu miast, jednak ważne jest, aby obie strony skorzystały na Projekcie w tak dużym zakresie, jak to tylko jest możliwe.

Mieszkańcy zabrali głos i wyrazili swoją opinię. Jednym z głównych zarzutów, odnośnie aktualnie odbywających się wydarzeń kulturalnych, był fakt, że często wiele z nich odbywa się równocześnie. Jak zauważył radny Czesław Banot, jest to problem, jeżeli ktoś jest zainteresowany kilkoma imprezami, a wszystkie mają odbyć się na przykład w piątkowy wieczór. Problemem jest więc koordynacja wydarzeń. Poruszony został również temat osób niepełnosprawnych, które bardzo często z wydarzeń kulturalnych korzystać nie mogą, gdyż nie są w stanie na nie dotrzeć.

- Rozwiązany został aktualnie problem informowania o imprezach. Dzięki Wiadomościom Ratuszowym oraz polsko-czeskim plakatom i ulotkom z miesięcznymi kalendariami imprez mieszkańcy mają szansę rozplanować sobie czas, tak aby skorzystać z interesujących ich wydarzeń. Jakość gazety wydawanej przez Urząd Miejski uległa ostatnio znacznej poprawie. Problemem jest jednak fakt, że większość młodzieży w Cieszynie to osoby przyjezdne. Osoby w średnim wieku nie mają czasu a osoby starsze mogą mieć problem z transportem – powiedziała z kolei Maria Gawlas, jedna z uczestniczek spotkania.

Wskazywane były również liczne problemy, które uniemożliwiają mieszkańcom obu miast korzystanie z oferty kulturalnej Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Jednym z nich był problem z miejscami parkingowymi. Zgodnie ze słowami radnego – Czesława Banota, który był obecny na spotkaniu, aktualnie trwają prace nad rozwiązaniem tego problemu. Trwają dyskusje nad stworzeniem w Cieszynie parkingów wielopoziomowych, jednak na chwilę obecną w związku z tym nie została podjęta jeszcze ostateczna decyzja.

Pojawiły się również ciekawe pomysły, takie jak stworzenie wspólnego specjalnego kalendarza, dostępnego dla organizatorów imprez. Dzięki temu wydarzenia będą mogły zostać zaplanowane w taki sposób, aby z sobą nie kolidowały, w związku z czym każdy będzie miał okazję przyjść na wszystkie interesujące go wydarzenia, bez konieczności dokonywania wyboru.

Czwartkowe spotkanie, było przedostatnim z zaplanowanych przez realizatorów Projektu otwartych konsultacji z mieszkańcami. Ostatnie odbędzie się w Urzędzie Miejskim w Czeskim Cieszynie w środę 13.12 o godzinie 16:00.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-12-09 16:00:47
trophynat: Jednym z pomysłów bezradnego Banota było przejęcie Kampingu Olza przez klub sportowy. Jaką aferą się to skończyło wszyscy wiemy. Efekty pracy radnego porażają. Teraz wypowiada się w sprawach kultury. Źle to wróży projektowi.
2017-12-09 17:43:55
as355: ,,trophynat ,, Ty pewnie jesteś głosem ludu i byłeś na spotkaniu..???<br />Co nie byłeś a Banot jako radny był i zabrał głos , zależy mu ,i gdyby dopisali mieszkańcy ,,,ale kulturę większość ma w (rodzinie ) i to im wystarcza . Osobą niepełnosprawną też nie jesteś ,bo byś wiedział co Banot robi dla tych ludzi , będąc jednym z nich .Ale narzekanie to nasza narodowa cecha.,,tyle że bezpłoda .
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: