Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolzie. Film „Zaolzie - Fenomen Z” do obejrzenia w sieci

Premiera filmu Izabeli Wałaskiej „Zaolzie - Fenomen Z” miała miejsce w 2017 roku. Od tego czasu ten 100-minutowy dokument, w którym poprzez wypowiedzi prawie 80 rozmówców autorka produkcji stara się odpowiedzieć na pytanie na czym polega ów fenomen powstałego w 1920 roku subregionu, prezentowany był wielokrotnie. Głównie w czeskocieszyńskim Kinie Central, ale także w innych miejscach. Dlaczego więc wracamy do tego tematu teraz, po czterech latach? Otóż dlatego, że od piątku 7 maja film w całości i za darmo dostępny jest w Internecie.

Wówczas, przed cztery laty, po premierze (o której pisaliśmy: „Zaolzie - fenomen Z”. Nowy filmy dokumentalny Izabeli Wałaskiej) opublikowaliśmy także na naszym portalu krótką recenzję: Społecznikostwo i zanikanie polszczyzny (recenzja filmu „Zaolzie - Fenomen”) )

Zaolzie to część Śląska Cieszyńskiego. Ale od stu lat na skutek podziału regionu w 1920 roku granicą państwową żyje nieco odrębnym życiem. I tak Zaolziacy z jednej strony czują się związani ze Śląskiem Cieszyńskim, z drugiej jednak czują od pozostałej w granicach RP reszty regionu sporą odrębność. Wypowiedzi bohaterów filmu to spora dawka wiedzy o współczesnym Zaolziu. Całość dokumentu wysłuchać (i obejrzeć, bo ilustrowany jest profesjonalnymi, ciekawymi ujęciami Ludka Ondruški) obejrzeć można tutaj

(ÿ) 

źródło: ox.pl
dodał: ÿ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: