Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zamarski: Fontanna, gwiazda i biesiada

W Zamarskach już można korzystać ze zdrowotnych właściwości solanki. Wczoraj (26.09) w parku miało miejsce uroczyste otwarcie Fontanny Solankowej. Wydarzenie to połączono z Zamarskim Biesiadowaniem oraz odsłonięciem kolejnej gwiazdy w tamtejszej alei gwiazd.

Kolejna gwiazda zdobi park rekreacyjno-sportowy w Zamarskach. Wczoraj (26.09) w promieniach jesiennego słońca, miało miejsce odsłonięcie gwiazdy Józefa Macha. Kto by przypuszczał, że w Zamarskach powstanie Aleja Gwiazd Miłośników Cieszyńskiej Pieśniczki Ludowej. Zastanawiają się wszyscy czemu akurat w Zamarskach. Pochodzi stąd Jerzy Hadyna, ojciec Stanisława Hadyny, który założył Zespół Śląsk. Można więc przyjać, że korzenie - cieszyńska pieśniczka ma więc w Zamarskach - tłumaczył, podczas odsłonięcia gwiazdy, sołtys Klaudiusz Zawada.

W uroczystości udział wzięła rodzina Józefa Macha oraz Zespół Regionalny Brenna im. Józefa Macha.

Józef Mach urodził się w 1912 roku w Brennej. Z zawodu był mistrzem piekarskim. W okresie międzywojennym przewodniczył Stowarzyszeniu Młodzieży Katolickiej, a tym samym był jednym z inicjatorów zbudowania Katolickiego Domu Ludowego, który w późniejszych latach pełnił rolę jednej z pierwszych czytelni na Śląsku Cieszyńskim, a także kina. Dziś w odrestaurowanym budynku mieści się Beskidzki Dom Zielin "Przytulia". Dzięki staraniom Józefa Macha w 1948 roku powstała w Brennej Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska. Założył w tym czasie również zespół teatralny, nad którym Spółdzielnia objęła patronat. Był jego reżyserem i kierownikiem. Jego wielką pasją od zawsze był folklor i dlatego w 1963 roku zespół teatralny przekształcił w Zespół Regionalny "Brenna", który po śmierci swojego założyciela przejął jego imię. Józef Mach był również ludowym rzeźbiarzem. Rzeźbił w drewnie, a tematyką tych dzieł były sceny religijne oraz folklor. Zmarł w 2009 roku i został pochowany w Brennej na miejscowym cmentarzu.

Drugim ważnym punktem Zamarskiego Biesiadowania było uroczyste otwarcie Fontanny Solankowej. Sołtys dziękował szczególnie ciepło zamarskim społecznikom bez których, jak podkreślał, nie byłoby parku, a teraz fontanny. Społecznie udało się wykonać: likwidację starej fontanny, rozbiórkę starego fundamentu, przesadzić krzewy, wykonać nowy fundament, poszerzyć plac poprzez ułożenie krawężników i kostki brukowej, wykonać 3 ścianki ozdobne, wyłożyć plac wokół fontanny kostką granitową, zamontować ławki, wyrównać teren i posadzić trawę, wykonać prace porządkowe. Dziękuję wszystkim za pomoc, ale zwłaszcza Panu Sebastianowi Palac i Panu Piotrowi Szkutka - zwracał uwagę.

Zamarskie Biesiadowanie uświetnił występ Zespołu Regionalnego "Brenna" oraz kapeli Pana Janka. Nie zabrakło również strefy kulinarnej.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: