Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zagraniczne prawo jazdy w Polsce ważne przez 6 miesięcy?

Chociaż zgodnie z międzynarodowymi umowami, ratyfikowanymi przez Polskę w kraju nad Wisłą uznawane są dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami mechanicznymi, wydane w innych krajach, na niektórych obcokrajowców czeka nieprzyjemna niespodzianka. Problem dotyczy szczególności Ukraińców, którzy coraz częściej przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych i decydują się w niej pozostać.

Wiele osób, które przyjechały do Polski z Ukrainy, decyduje się na podjęcie stałej pracy. Część z nich zostaje kierowcami, zarówno na trasach krajowych, jak i międzynarodowych. I to w tym przypadku często pojawia się problem. Ukraińskie prawo jazdy jest bowiem ważne tylko przez pół roku, licząc od momentu przyjazdu do Polski. Później dokument traci ważność. Oczywiście nie wiąże się to z utratą uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi, ważność traci jednak sam dokument. W związku z tym kierowca w trakcie kontroli, który legitymuje się ukraińskim prawem jazdy, a na terenie Polski przebywa dłużej, niż 6 miesięcy musi liczyć się z mandatem karnym, nałożonym na niego za brak dokumentu. Nie może również kontynuować jazdy. Zasada ta ma zastosowanie w przypadku stałego lub czasowego pobytu obcokrajowca na terytorium RP.

W związku z tym obcokrajowiec, który ma zamiar pozostać w Polsce dłużej, niż przez pół roku, ma obowiązek wymiany zagranicznego prawa jazdy, na dokument wydany w Polsce. Jak wskazuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, działanie to jest jednak tylko formalnością. W związku z umową międzynarodową Polska respektuje prawo jazdy wydane na Ukrainie. Obcokrajowiec musi więc tylko wymienić dokument, nie zaś podchodzić do polskiego egzaminu.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-09-22 11:16:45
jasio11: tylko formalność..i 100 z kieszeni opłaty...dojna zmiana odbije się wszystkim czkawką
2018-09-22 14:00:00
Śmiechu : Nie rozumię. Dlaczego nie może kontynuować jazdy skoro dalej posiada uprawnienia? Ma nieważny dokument. To tak jakby policja zatrzymała mnie bez prawka i dostaję mandat i nie mogę dalej jechać bo nie mam dokumentu przy sobie. Kolejny bubel prawny na którym można zarobić w sądzie.
2018-09-22 22:14:03
fred14: Bo dalej nie ma wymaganych dokumentów
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: