Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wernisaż wystawy "Pamiętamy, Będziemy pamiętać..."

W piątek (21.09.2018) na sali konferencyjnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbył się wernisaż wystawy „Pamiętamy, Będziemy Pamiętać…” Wystawa została przygotowana przez Michała Kobielę i dotyczy pożaru Rafinerii Nafty w Czechowicach-Dziedzicach w 1971 roku, w którym zginęło 37 osób, a 105 zostało rannych.

26 czerwca 1971 roku w Czechowicach pojawiła się burza, której wyładowanie uderzyło w rafinerię. Dokładnie piorun dotknął kominka oddechowego zbiornika ropy naftowej, co doprowadziło do jej zapalenia. Pożar szybko się rozprzestrzenił, ponad 2000 strażaków walczyło z nim przez kilka dni. - Wystawa „Pamiętamy, Będziemy Pamiętać…” pana Michała Kobieli, poświęconą pamięci ofiar tego wielkiego i tragicznego w skutkach pożaru Rafinerii Ropy Naftowej w Czechowicach-Dziedzicach w 1971 roku. Pamięć o tym i o nich nigdy nie zginie, pozostawiona samemu sobie, między innymi dzięki takim ludziom, jak pan Michał Kobiela – można było usłyszeć w trakcie wydarzenia.

Na wystawie można zobaczyć liczne zdjęcia oraz pamiątki, które udało się zgromadzić. Na wernisażu wystawy były obecne osoby, które niegdyś brały udział w tragicznych wydarzeniach w Czechowicach i walczyły z żywiołem. Pojawiły się również rodziny ofiar, które znalazły się na tablicy upamiętniające tamte zdarzenia.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: