Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zadziała cud techniki

Drewniane urządzenie na razie stoi jako eksponat. Już za kilka miesięcy każdy, kto odwiedzi Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle, będzie mógł jednak sprawdzić jak działa „Maszyna do zbieronia fortuchów”. Małgorzata Kiereś, dyrektor wiślańskiej placówki powiedziała, że urządzenie zostanie przeniesione do jednego z pomieszczeń w muzealnej piwnicy.

Fortuch, czyli gęsto marszczona zapaska, to nieodłączny element kobiecego stroju góralskiego. W przeszłości góralki ręcznie plisowały potrzebny na zapaskę siedmiometrowy kawałek materiału. Niespełna milimetrowe paski ściągały igłą, a następnie dawały je między dwa kamienie, do wody z cukrem. - To się splisowało na 100, a nawet 150 lat – podkreśla Małgorzata Kiereś.

Końcem XIX wieku Jakub Śliwka, gospodarz z Istebnej kupił w Cieszynie specjalną maszynę do plisowania. Wówczas była to nowoczesna technologia i na takie wyposażenie chałupy, stać było tylko bogatych górali. Muzeum chce stojące bezczynnie urządzenie udostępnić zwiedzającym, aby każdy mógł je uruchomić. Na ten cel przeznaczone zostanie jedno z pomieszczeń. Możliwe to będzie dopiero po remoncie, w ramach którego wykonano wokół placówki nowe odwodnienie. Do tej pory ulewny deszcz, albo nagła burza sprawiały, że w piwnicach było bardzo mokro. W ramach prac zabezpieczony zostanie również dach muzeum.

Remont muzeum możliwy jest dzięki unijnej dotacji, która wynosi 700 tysięcy złotych. Dyrektor wiślańskiego muzeum zapowiedziała, że ponad 100 – letnie urządzenie nim trafi w nowe miejsce, zostanie wyczyszczone. - Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to zwiedzający będą mogli korzystać z czynnej maszyny do zbieronia fortuchów, już w przyszłym roku. – wyjaśniła Małgorzata Kiereś.


anszaf

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: