Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zadłużenie to problem Brennej. Wójt z absolutorium i wotum

Podczas niedawnej (19.06.2024) Sesji Rady Gminy Brenna radni postanowili udzielić absolutorium i wotum zaufania dla Wójta. Nowy Wójt Brennej Andrzej Kozieł mówił o trudnej sytuacji finansowej gminy.

Sprawa jest o tyle ciekawa, że w związku z wiosennymi wyborami tradycyjnie udzielane (lub nie) w czerwcu przez Rady Gmin i Miast wota i absolutoria mogą dotyczyć innej osoby sprawującej władzę. Tak jest w przypadku Brennej, gdzie na stanowisku Wójta Andrzej Kozieł zastąpił Jerzego Pilcha.

Podstawą do decyzji o udzieleniu (lub nie) absolutorium są (a przynajmniej powinny być) opinie Komisji Rewizyjnej i Izby Obrachunkowej o zrealizowaniu budżetu. Jeśli zaś chodzi o wotum to wynika ona najczęściej z popularności danego włodarza i układu politycznego w samej radzie, a także zgadzania się lub nie przez radnych z wizją rozwoju gminy i sprawowania władzy przez wójta czy burmistrza. Wszelkie dyskusje otwiera zazwyczaj dyskusja o stanie gminy i przedstawienie raportu przed aktualnego włodarza. (TUTAJ RAPORT).

- Raport jest o tyle szczególny, że dotyczy działania organów gminy za rok poprzedni, a składa go wójt, który w tym za bardzo udziału nie miał – zauważył autor Raportu o Stanie Gminy, nowy Wójt Andrzej Kozieł. Sytuacja rzeczywiście jest nietypowa, bo stan materialny gminy i jakość jej funkcjonowania wynikają z działań poprzednich organów. Natomiast ocenie jest przez Radę Gminy poddawany organ aktualnie przedkładający raport – czyli nowy Wójt.

- Najistotniejsze są sprawy finansowe naszej gminy i one są dość trudne. Kwota długu w naszym budżecie […] to jest ponad 21 milionów złotych. Stanowi to istotny procent w stosunku do dochodów gminy. Jest to największy odsetek udziału zadłużenia ze wszystkich gmin wiejskich naszego powiatu – mówił Kozieł przedstawiając raport.

- To nie znaczy, że Gmina jest niewypłacalna, ale w związku z zadłużeniem mamy istotne ograniczenia - wyjaśniał Kozieł.

Jakie to ograniczenia? Choćby pożerające budżet odsetki od zadłużenia - w ubiegłym roku było to ponad 1 mln 7000 tys. zł. Brak możliwości zaciągania kolejnych kredytów. Chodzi też o pozyskanie funduszy - bo zazwyczaj gmina, żeby je pozyskać, musi mieć wkład własny. A jeśli kwota dofinansowania jest wysoka (np. przy dużych zadaniach), to i wkład własny jest pokaźny. Gminy na niego zazywczaj nie stać.

- Brak rezerw finansowych naraża budżet gminy na liczne nowelizacje i doraźne ograniczanie wydatków w trakcie roku budżetowego. Nie sprzyja to systemowej optymalizacji wydatków. W budżecie problematyczne było wygenerowanie środków własnych na inwestycje i wkłady własne do dostępnych programów i konkursów na realizowanie różnorakich zadań w zakresie infrastruktury turystycznej, sportowej, komunikacyjnej, kulturalnej, oświatowej itp. Nie angażując środków własnych (zwykle na poziomie kilkunastu %) gmina traci możliwość wzbogacenia przestrzeni publicznej o potrzebne, podnoszące jakość życia mieszkańców i usług publicznych inwestycje. […] Proste możliwości wprowadzenia oszczędności w wydatkach budżetowych uległy wyczerpaniu. Dalsze oszczędzanie na wyposażeniu, szkoleniach czy wynagrodzeniach pracowników urzędu gminy przyniesie negatywne skutki dla sprawności i jakości funkcjonowania administracji. Ograniczanie wydatków na usługi komunalne spowoduje dalsze pogorszenie wymagającej poprawy infrastruktury drogowej – czytamy w raporcie.

Czy są jakieś propozycje polepszenia stanu gminy?

- Konieczne są inwestycje w narzędzia informatyczne i podnoszenie kompetencji pracowników urzędu gminy, zwłaszcza w zakresie poboru podatków od nieruchomości, kontroli związanych z ochroną środowiska (osadniki, oczyszczalnie, paleniska), planowania przestrzennego. Niezbędna jest reorganizacja funkcjonowania działalności oświatowej w kierunku zwiększenia efektywności angażowanych środków bez ograniczenia realizowanych przez szkoły i przedszkola zadań. Wynika to wprost z audytu oświatowego zleconego na potrzeby programu naprawczego finansów gminy. Niezbędna jest weryfikacja i poprawa efektywności działania jednostek organizacyjnych, ale nie poprzez ograniczanie ich funkcjonowania potrzebnego dla rozwoju gminy i komfortu życia mieszkańców – kończące raport zdania nakreślają kierunek działań nowych władz.

 Wójt zaproponował też stworzenie funduszu, na którym gromadziłaby gmina środki na ewentualny wkład własny do konkursów czy pozyskiwania zewnętrzych środków.

Absolutorium i wotum zostało udzielone Wójtowi jednogłośnie przy pełnym składzie Rady Gminy.

 

Zapis wideo sesji TUTAJ

 

Natasza Gorzołka

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-06-21 21:35:23
krzysztof.mn+: O ile mnie pamięć nie myli to na podium gminy w których zwyciężał PiS. Znamienne.
2024-06-22 05:32:54
edward pilich : W erze komputerów zatrudnić więcej urzędników kolesiów
2024-06-23 12:55:56
Zdzisław63: ci z ***** *** uwielbiają odwracać kota ogonem! Ten dług to pozostałość po rządach towarzyszy z PO! zadłużać gminę rozpoczęła pani wójt Szarek, a gminę zostawił z długami jej następca /z PO KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PARTNERSTWO DLA POWIATU / pan Jerzy Pilch. Ten sort ***** *** z kłamstw i oszustw słynie!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: