Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaczyna się niewinnie

Dziś (21 września) przypada Światowy Dzień Choroby Alzheimera . W Polsce obchodzony jest po raz czternasty. Dzień jednoczy chorych, opiekunów i organizacje.

Ile wiesz o chorobie Alzheimera? Zapewne niewiele. Większość z nas definiuje ją po prostu jako chorobę powodującą utratę pamięci. Pierwszą barierą uniemożliwiającą poprawę jakości życia chorych i ich bliskich jest ciągle jeszcze zbyt niska świadomość społeczna o chorobie Alzheimera i jej skutkach.

- Zaczęło się całkiem niewinnie – mówi Jadwiga Kopeć z Cieszyna – zdarzało się, że mama chowała pieniądze, później zapominała gdzie i  w efekcie oskarżała mnie o kradzież gotówki. Jeszcze wtedy nie wiedziałam, że tak wyglądają początki Alzheimera. Później było już tylko gorzej. Teraz myślę, że najgorsze było jednak  to, że tak naprawdę nasza rodzina nie miała o tej chorobie dostatecznej wiedzy. Zawsze myślimy, że złe rzeczy spotykają innych, nic bardziej błędnego, na te złe też powinniśmy być przygotowani.

Równie niewinnie choroba weszła do rodziny pani Anny. – Sześć lat podczas których zmagaliśmy się z Alzheimerem babci, to koszmarny czas dla wszystkich. Pamiętam, zdjęte kurki z kuchenki gazowej, poprzyklejane niemal wszędzie kartki z instrukcjami, ucieczki babci z domu, nasze przerażenie i ogromną bezradność. To smutne, kiedy widzimy bliską nam osobę w takim stanie. Patrzysz na znajomą twarz, którą kochałeś i która dawała ci miłość i jej nie poznajesz.

Światowy Dzień Choroby Alzheimera jest okazją do popularyzowania wiedzy o chorobie, prezentowania potrzeb chorych i ich rodzin. Nie mamy gwarancji, że choroba nie dotknie któregoś z naszych rodziców lub dziadków. Dzisiejszy dzień stanowi okazję, by dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

(bsk)

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: