Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaćmienie słońca

Zaćmienie słońca budziło niegdyś powszechną trwogę i strach. Obawiano się, że słońce - źródło życia - zniknie na zawsze pożarte przez demony. Dziś traktujemy je po prostu jako ciekawe zjawisko astronomiczne. Okazję do jego obserwacji będziemy mieli już jutro (04.01.11), kiedy dojdzie na terenie Polski do głębokiego częściowego zaćmienia.

Głębokie częściowe zaćmienie słońca widoczne będzie w całej Europie. W Polsce najlepsze warunki do obserwacji będą mieli mieszkańcy terenów południowo-wschodnich.

Maksymalne zaćmienie słońca widoczne będzie nad Zatoką Botnicką, gdzie Księżyc przysłoni aż 85% tarczy słonecznej. W Polsce maksymalnemu przysłonięciu ulegnie 82% tarczy słonecznej.
Początek zaćmienia wystąpi w Warszawie o godzinie 8:14 na wysokości 3 stopni. O godzinie 9:36 zaćmienie osiągnie maksimum na wysokości 10 stopni (zakrycie 81,7%). Koniec zjawiska nastąpi o godzinie 11:04 na wysokości 15 stopni.

Zaćmienia o tak dużym stopniu jak to, które będzie jutro, sa rzadkością. Ostatnie było 31 marca 2003 roku, a następne będzie dopiero za cztery lata. Warto zatem zwrócić uwagę na to zjawisko, ale należy pamiętać o ochronie oczu. Jeśli będziemy korzystać z lornetki lub teleskopu, należy zastosować odpowiedni filtr. Obserwacji "gołym okiem" nie polecamy - mogą skończyć się trwałym uszkodzeniem lub utratą wzroku.

źródło: OX.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: