Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zachować pamięć i wspomnienie

Już jedenasty raz obchodzono w Polsce Dzień Papieski. W tym roku hasło obchodów brzmiało - ''Człowiek Modlitwy''.

Wczoraj (16 X) w Skoczowie odbył się uroczysty koncert – zebrani w kościele pw. Św. Piotra i Pawła wysłuchali Mszy Góralskiej Tadeusza Maklakiewicza. W parafialnym muzeum otwarto natomiast wystawę fotografii z rzymskich uroczystości beatyfikacyjnych. Na kilkudziesięciu zdjęciach zobaczyć można jak wyglądał Rzym 1 maja, kiedy Jana Pawła II papież Benedykt XVI ogłaszał błogosławionym.
1 maja 2011 roku to znamienita data – Jan Paweł II zostaje błogosławionym – dla wielu nas w naszych sercach - święty – mówiła podczas otwarcia wystawy kustosz muzeum Łucja Skrond.

Od kilku lat organizujemy w Skoczowie Dzień Papieski, ta wystawa jest kolejnym krokiem w upamiętnieniu daty – 22 maja 1995 roku. Chcemy dbać o to by pamięć o tym ważnym dniu nie zaginęła – mówił podczas wernisażu Witold Dzierżawski prezes Stowarzyszenia Panorama Sztuki Chrześcijańskiej – Musica Sacra.

Żyliśmy w wielkiej radości – tyle polskich flag – wspominał rzymskie wydarzenia ks. Prałat Alojzy Zuber. Ogromny tłok, taka olbrzymia liczba ludzi, ale radość że się tam jest – mówił prałat.
Wśród zdjęć, które znalazły się na wystawie, to przede wszystkim fotografie z samej uroczystości na placu św. Piotra. Ale nie zabrakło tutaj również uwiecznionych innych miejsc Wiecznego Miasta. Cały Rzym wówczas przypominał o tym ważnym wydarzeniu – mówi Anna Stefaniak Bacza z stowarzyszenia Musica Sacra.



Ogromna wspólnota ludzi, która zgromadziła się w jednym celu – czuć było wówczas jedność – tak o swoich wrażeniach z pobytu w Rzymie podczas beatyfikacji Jana Pawła II mówi mieszkanka Skoczowa – Maria Kowalska.



Wystawę zdjęć można oglądać w muzeum św. Jana Sarkandra mieszczącym się przy  skoczowskim rynku.
Przy okazji otwarcia wystawy, otwarto również niewielkie patio, które znajduje się za muzeum. Remont terenu stał się możliwy m.in. dzięki staraniom Stowarzyszenia Mała Ojczyzna oraz Ochotniczych Hufców Pracy.

 

Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: