Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zabytkowa ambona wróciła do kościoła w Simoradzu. Odsłoniła cenną polichromię i bogatą symbolikę

Do Kościoła św. Jakuba Apostoła powróciła po gruntownej konserwacji rokokowo-klasycystyczna ambona z końca XVIII wieku. Jak podkreśla ks. dr Szymon Tracz, zabytek odzyskał swój pierwotny wygląd, odsłaniając jednocześnie cenną polichromię oraz bogatą symbolikę teologiczną.

Zawieszona na północnej ścianie łuku tęczowego ambona tworzy drewnianą konstrukcję złożoną z półkolistego kosza, zaplecka i baldachimu, na który prowadzą schody z pełnym parapetem. Podczas żmudnych prac konserwatorskich usunięto wtórne przemalowania, przywracając pierwotną dekorację malarską.

Odsłonięta spod późniejszych warstw prosta marmoryzacja znakomicie eksponuje rzeźbione i złocone ornamenty, które zdradzają moment stylistycznego przejścia od dynamicznego rokoka do bardziej stonowanego i dostojnego klasycyzmu – zaznacza konserwator.

Szczególną uwagę zwraca zwieńczenie baldachimu. W jego podniebiu tradycyjnie umieszczono gołębicę Ducha Świętego, natomiast na wolutowym postumencie znajduje się rzeźba Chrystusa Dobrego Pasterza z otwartą księgą Ewangelii. Nietypowym elementem jest trzymany przez Chrystusa biskupi pastorał oraz aniołek u Jego stóp podtrzymujący mitrę.

To czytelny przekaz teologiczny: biskupi są prawowitymi następcami apostołów, którym Chrystus – Dobry Pasterz przekazał władzę pasterską. Taka symbolika miała szczególne znaczenie dla katolickiej wspólnoty Simoradza, żyjącej przez wieki w realiach protestanckiego Śląska Cieszyńskiego – tłumaczy ks. dr Tracz.

Monochromatyczna, lekko kremowa kolorystyka rzeźb oraz dekoracyjnych waz została wykonana w modnej pod koniec XVIII wieku technice szypolenu.

Konserwacja zabytku była możliwa dzięki zaangażowaniu proboszcza ks. Grzegorz Pal oraz finansowemu wsparciu parafian. Jak podkreśla ks. Tracz, odnowiona ambona jest dziś nie tylko cennym świadectwem kunsztu dawnych mistrzów snycerskich, ale także ważnym znakiem tożsamości miejscowej wspólnoty.

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2026-05-17 20:26:28
AntyklerForte+: Jest bardziej niż prawdopodobne, że błogosławieństwo udzielone z takiej ambony będzie miało wielokrotnie większą moc i co najmniej stuletnią gwarancję. ZPB.
2026-05-17 20:31:44
AntyklerForte+: Oklejanie świątyń płatkami złota nie powinno być uważane za przejaw pychy, próżności, megalomanii, obłudy i bałwochwalstwa. Wręcz przeciwnie. Złote, a skromne. Tak należy patrzeć.
2026-05-17 21:03:07
tustella: SB w amoku, SB oraz jej funkcjonariusze są zawsze najbardziej aktywni brutalni i desperacko tuż przed upadkiem atakują
2026-05-18 08:36:36
Edi: Od wielu,wielu lat z tych mównic księża nie korzystają,a w nowych kościołach wogóle się ich nie buduje.
2026-05-18 08:58:57
AntyklerForte+: Oczywiście, że teraz też się buduje. Kościół korzysta z funduszy UE na potęgę, choć pluje na Unię jeszcze bardziej. A te wcześniej masowo budowane dziś szybko pustoszeją. Szał kościelnego wariatkowa to był rok 1988 - w budowie było wtedy ponad 950 obiektów. I tak jak w Pogórzu stoją dziś potężne budowle a proboszczowie płaczą, że nie mają pieniędzy na ich ogrzanie i utrzymanie. Dziś biskupi doją głównie na biznesy dochodowe jak fotowoltaikę czy domy opieki, albo na odnawianie zabytków. Nikt tego nie rozlicza. Ciężkie miliardy z budżetu. Bzzu.
2026-05-18 10:14:04
Kontroler: Z tym pluciem na UE to kompletne bzdury. Polscy biskupi nie są przeciwnikami samej Unii Europejskiej, ale są zdecydowanymi krytykami jej obecnego kierunku ideologicznego i kulturowego. Episkopat popiera wizję Europy jako "związek ojczyzn" – czyli solidarnej współpracy gospodarczej i politycznej suwerennych państw, a nie federacji dążącej do zatarcia różnic narodowych.
2026-05-18 12:37:48
AntyklerForte+: Skontroluj sobie ciśnienie i poziom cukru, zacząłeś halucynować. ZPB.
2026-05-18 15:53:09
koszor: Forte- do roboty leniu, a nie cały dzień pisać złośliwości na necie.
2026-05-18 16:33:08
one: To nie my suski wstajemy regularnie o drugiej w nocy. Wiesz do kogo zapukać myślę.
2026-05-19 18:21:50
ondraszek2013: One@: POjeb z SB myśli, że jest dowcipny a wszyscy na forum uważają go za chama ;)
2026-05-20 15:28:42
AntyklerForte+: puki-puki, nie irytuj się - wyciągnij rękę ze spodni, weź w garść różaniec, może pomoże puki-puki. Jednemu księdzu podobno pomogło. Podkreślam, jednemu. Bzzu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: