Za nami 49. Tydzień Kultury Beskidzkiej
Po raz kolejny do Wisły zjechały się zespoły folkolrystyczne z całego świata. Wisła była jedną ze scen 49. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. To tu wystąpiło kilkadziesiąt zespołów folklorystycznych, które pokazywały swoje umiejętności tańcząc i śpiewając na wislańskiej scenie.
Szczególnym koncertem był ten zaplanowany na 4 sierpnia – Finałowy Koncert 23. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Jury, czyli Międzynarodowa Rada Artystyczna w składzie: Aleksandra Bogucka – przewodnicząca Rady, etnomuzykolog, ekspert Polskiej Sekcji CIOFF (Polska), Ioan Cocian – choreograf, wiceprezydent Rumuńskiej Sekcji CIOFF (Rumunia), prof. Bruno Ravnikar – choreograf, reżyser dźwięku, kompozytor, specjalista w dziedzinie kinetografii (Słowenia), Herbert Ullmann – tancerz, folklorysta, prezydent Austriackiej Sekcji CIOFF (Austria), prof. Pedro Alonso Palacios Vargas – pedagog, reżyser (Meksyk), Michalina Wojtas – choreograf, ekspert Polskiej Sekcji CIOFF (Polska), Milan Zelinka – choreograf, wiceprezydent Czeskiej Sekcji CIOFF (Czechy) i Małgorzata Słonka – sekretarz Rady przyznali nagrody dla zespołów uczestniczących w konkursie.
Najlepszym okazał się CUNUNA APUSENILOR Z Gilău z Rumunii. To właśnie temu zespołowi przypadło Grand Prix 23. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych.
Nagrody przyznano też zespołom: LIPTOV z Rużomberka – SŁOWACJA za tradycyjny obyczaj topienia marzanny i grę na starych instrumentach pasterskich, RECHA i WYTINANKA ze Stolina – BIAŁORUŚ za oryginalne brzmienie i wysoki poziom wykonawczy dla orkiestry Wytinanka, BIZOVAC z Bizovca – CHORWACJA za oryginalny i bogaty strój kobiecy z regionu Baranja oraz instrumenty z rodziny tamburica, STRAKONICE ze Strakonic – CZECHY za tradycyjny śpiew z regionu południowych Czech oraz właściwe użycie tradycyjnych instrumentów na scenie, LA ESTEVA z Segowii – HISZPANIA za wierną prezentację tańców, a zwłaszcza tradycyjnego tańca „El Arco” i MŁADOST z Sofii – BUŁGARIA za ożywianie tradycji gry na starych instrumentach ludowych. Ponadto nagrodę specjalną Dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury otrzymał zespół GORIEC z Władykaukazu - ROSJA a nagrodę Komitetu Koordynacyjnego TKB otrzymał zespół KONIAKÓW z Koniakowa - POLSKA.
KOD
ZOBACZ FOTORELACJE Z POSZCZEGÓLNYCH DNI TYGODNIA KULTURY BESKIDZKIEJ W WIŚLE
ZAKOŃCZENIE TKB WISŁA fot. Stanisław Konopka
CZWARTEK fot. Stanisław Konopka
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.