Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

''Za mundurem panny sznurem''

''Za mundurem panny sznurem'' - to prawda znana nie od dziś. Pewne profesje i stanowiska wymagają odpowiedniego stroju. Na kwestę umundurowania Straży Miejskiej zwrócił uwagę jeden z mieszkańców Cieszyna. Zarzuca on bowiem Komendantowi pełnienie swoich obowiązków w stroju cywilnym. Czy jest to dopuszczalne, czy też nie? - kwestę tę regulują odpowiednie przepisy.

Jeden z mieszkańców Cieszyna w pytaniach do Burmistrza zwraca uwagę na umundurowanie Straży Miejskiej, a właściwie braku takowego stroju u Komendanta w Cieszynie. Pana Komendanta można spotkać w siedzibie straży w stroju cywilnym w trakcie pracy, a wiemy w większości, że strażnik miejski ma pełnić swoją służbę w odpowiednim umundurowaniu – zaznacza mieszkaniec.

Jak wiadomo strażnicy miejscy podczas wykonywania swojej pracy są zobowiązani nosić umundurowanie, reguluje to ustawa o strażach gminnych. Jednak, czy dotyczy również komendanta? To pytanie zadaje Burmistrzowi także mieszkaniec. Czy Pan jako Burmistrz Naszego Miasta i bezpośredni zwierzchnik wie coś na temat specjalnych uprawnień pracownika Straży Miejskiej, który na ten moment sprawuje obowiązki Komendanta? – pyta.

Jak tłumaczy zastępca Burmistrza Bogdan Ścibut, faktycznie zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o strażach gminnych, strażnicy są zobowiązani nosić umundurowanie, legitymację służbową, znak identyfikacyjny oraz emblemat gminy, aby byli zauważalni. Pojawia się jednak pewne odstępstwo od tej reguły. W opinii zastępcy dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, obowiązek wynikający z ustawy dotyczy czynności podejmowanych przez strażników miejskich, wykonujących zadania mające na celu zapewnienie porządku publicznego na terenie miasta i nie ma zastosowania do innych czynności, np.: kontroli pracy strażnika przez pracodawcę, administrowania obiektem, zarządzania i kierowania zakładem pracy – tłumaczy Ścibut.

Komendant Straży Miejskiej pełni funkcję kierownika jednostki budżetowej. Nie wykonuje pracy typowej dla strażników miejskich. W siedzibie Straży Miejskiej można komendanta spotkać w ubraniu cywilnym, ponieważ tam z reguły nie podejmuje typowych „czynności strażniczych”, ale jest rozpoznawalny w miejscu pracy. Natomiast reprezentowanie Straży Miejskiej poza siedzibą np. na sesji Rady Miejskiej Cieszyna oraz podczas pełnienia innych zadań, wynikających z art. 10 i 11 ustawy o strażach gminnych, komendant wykonuje w pełnym umundurowaniu – zaznacza Ścibut.

 

MSZ
 

źródło: OX.PL
dodał: MSZ

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-07-22 00:31:50
Cysorski: A moze on \"tajniak\"? Dal bym mu spokoj, jesli w cywilu lepiej sie czuje...
2015-07-22 00:47:40
alternatywy 5: \'\'Za mundurem panny sznurem\'\' ??? Tego nie można nazwać mundurem! Kelnerzy i szatniarze mają bardzo podobne ubranka:)
2015-07-22 08:37:22
pzet83: Po co tu się przejmować mundurem... ? Tu trzeba myśleć o likwidacji tej formacji. Tak jak to się stało ostatnio w Oleśnicy i Nowym Targu.
2015-07-22 21:51:54
krzys54: Emil Rau jak tam był u niby pana komendanta to też był po cywilu,jak taka osoba może pełnić taką funkcje,może myśli że nie wiadomo kim jest.
2015-07-23 12:01:24
Herr Flick: Szatniarze, he he
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: