Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Z Zebrzydowic do Pragi?

W październiku 2017 roku czeska firma przewozowa Leo Express uzyskała zgodę od Polskiego Zarządu Kolei na otwarty dostęp do połączeń LEO Express dla trasy Praga-Kraków. Trasa ta miałaby przebiegać również przez teren Śląska Cieszyńskiego, pociąg miałby bowiem zatrzymywać się na stacji kolejowej w Zebrzydowicach.

Leo Express to prywatny, czeski przewoźnik autobusowy oraz kolejowy. W Polsce od kilku lat dostępne są busy Leo Express, jednak w najbliższym czasie dostępne mają być również połączenia kolejowe – To historyczna chwila dla europejskich podróżników i dobra wiadomość dla europejskiego rynku […] Leo Express wzmacnia swoją sieć połączeń kolejowych. Wkrótce pasażerowie będą mogli zacząć korzystać z połączeń kolejowych między Czechami a Polską. […] Będzie to transport na międzynarodowej trasie, po raz pierwszy bez wkładu podatników – czytamy w oficjalnym komunikacie czeskiego przewoźnika.

Zgodnie z informacjami, które uzyskała Dziennik Gazeta Prawna, połączenie kolejowe Praga - Ostrawa - Zebrzydowice - Pszczyna - Katowice – Kraków ma ruszyć już w marcu. Aktualnie informacje te nie są jeszcze w 100% potwierdzone, gdyż nie ukazały się jeszcze najnowsze rozkłady jazdy. Zgodnie jednak z informacjami podanymi przez przewoźnika, pociąg miałby wyjeżdżać z Krakowa około godziny 5 rano, w Katowicach miałby pojawić się około godziny 7, aby finalnie dotrzeć do Pragi o godzinie 11:39. W drugą stronę z kolei wyjazd jest planowany po godzinie 16, stacja w Katowicach około 21 a finał podróży, czyli Kraków jest planowany na godzinę 23.

Opóźnienia, związane z uruchomieniem tras czeskiego przewoźnika na terenie Polski dotyczą między innymi różnic w przepisach, dotyczących homologacji pojazdów szynowych. Zgodnie z informacjami podanymi przez Leo Express, zmodyfikowane musiały zostać reflektory pociągów, które mają poruszać się po polskich torach kolejowych. Problem jednak spowolnił, a nie wykluczył możliwość wprowadzenia w Polsce usług czeskiego przewoźnika.

Najprawdopodobniej więc od końca marca bądź początku kwietnia trasa Praga - Ostrawa - Zebrzydowice - Pszczyna - Katowice – Kraków ma zostać uruchomiona. Dla pasażerów dostępny będzie pociąg typu FLIRT, pochodzący od szwajcarskiego producenta, który osiąga prędkość 160 km/h.

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-02-26 16:55:15
wodz dziewieciu niedzwiedzi: Brawo Czesi w koncu okno na swiat sie otwiera a w polszy to tylko do torunia mozna sie dostac albo na miesiecznice do warszawy -ot taki dobro-zmianowy kraj!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: