Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Z perspektywy wózka: bezmyślnie zaparkowane samochody

W zasadzie temat jest tak oczywisty, że aż nie wiadomo, co napisać. Jednak niestety okazuje się, że nie jest oczywisty dla kierowców. Scen w centrach miast w regionie jak ta ze zdjęcia nie brakuje: samochód zaparkowany na chodniku w taki sposób, że nawet przejść trudno o przejechaniu wózkiem – czy to inwalidzkim czy dziecięcym już nie wspominając. Piesi obchodzą jezdnią narażając się na potrącenie przez samochód. Rodzice znoszą wózki z dziećmi z wysokiego krawężnika. A co ma począć niepełnosprawny?

Co na to przepisy? „Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku (…) pod warunkiem, że szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m”.

Zasady parkowania na chodniku szczegółowo wyjaśnia pismo „Auto Świat”: „parkowanie na chodniku nie jest dozwolone, jeśli na danym odcinku drogi obowiązuje zakaz zatrzymywania się. Kiedyś było inaczej: zakaz zatrzymywania się domyślnie obowiązywał tylko na ulicy, ewentualnie pod nim mocowano tabliczkę „dotyczy także chodnika”. Obecnie zakaz zatrzymywania się (znak B-36) dotyczy automatycznie także chodnika, ewentualnie do znaku może być dołączona tabliczka „ nie dotyczy chodnika” i wtedy wjazd na chodnik jest dozwolony. Wolno parkować na chodniku pomimo zakazu zatrzymywania się na danym odcinku drogi tylko na wyznaczonych do parkowania miejscach.”

Tyle przepisy. Abstrahując od nich należałoby się jeszcze wykazać myśleniem, co – patrząc na zaparkowane na chodnikach, także w naszym regionie samochody – wielu kierowcom przychodzi z trudnością…

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-10-13 16:38:06
wojtek883: Takie cos to pikus. Sprobujcie dostc sie do jakiegos sklepu bedac na wozku. Jestem ze Skoczowa i to miasto jest tylko dla ludzi zdrowych.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: