Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Z Jaworzynki do Kanady

Ojciec Wiesław Krótki, pochodzący z Jaworzynki, zostaje biskupem diecezji Churchill-Baie d?Hudson. Benedykt XVI mianował polskiego oblata biskupem w Kanadzie.

Bp Wiesław Krótki urodził się 12 czerwca 1964 roku w Istebnej, wówczas na terenie archidiecezji katowickiej. Pochodzi z Jaworzynki. Tu skończył szkołę podstawową. W 1979 roku wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów (O.M.I.) w Markowicach.

7 września 1983 r. został przyjęty do nowicjatu tego zgromadzenia w Kodniu, a 8 września 1988 r. złożył pierwsze śluby zakonne. Przygotowywał się do kapłaństwa w latach 1985-1990 w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów w Obrze i 19 czerwca 1990 roku otrzymał święcenia kapłańskie.

Przełożeni wysłali go od razu w tym samym roku na misje w północnej części Kanady. Pracował duszpastersko wśród Eskimosów nad Zatoką Hudsona w Kanadzie. W latach 1999-2005 był przełożonym delegacji oblatów nad Zatoką Hudson.

Ostatnio pracował w Igloolik, jednej z najstarszych misji na tym terenie. Obsługiwał stamtąd jeszcze pięć innych misji na Ziemi Baffina: Sanerajak, Iqaluit, Pond Inlet, Nanisivik i Arctic Bay, przy czym te ostatnie są oddalone od Igloolik o 1 000 do 1 500 km.

Papież Benedykt XVI mianował go biskupem diecezji Churchill-Baie d’Hudson. Zastąpi on dotychczasowego ordynariusza, swego zakonnego współbrata, Kanadyjczyka 77-letniego bpa Reynalda Rouleau.

Diecezja Churchill-Baie d’Hudson ma powierzchnię siedmiokrotnie większą od Polski (2,3 mln km²). Na jej terenie mieszka 33,5 tys. osób, z czego 9,5 tys. katolików. Posługę duszpasterską pełni tam 16 kapłanów zakonnych i 3 diecezjalnych.


KOD
 

źródło: ox.pl/mat.pras
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: