Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Z Goleszowa do...Maroka

Piórniki, zeszyty i inne przybory szkolne trafią do dzieci ze szkoły na południu Maroka. Pieniądze na ten cel, ponad tysiąc złotych, wylicytowano podczas Balu Podróżnika, zorganizowanego w Etno Chacie Topolej w Goleszowie, który odbył się w ramach Karnawałowego Weekendu z podróżnikami.

Bal i akcja charytatywna nieprzypadkowo odbyły się w Etno Chacie Topo-lej.To tu właśnie znajduje się siedziba Stowarzyszenia Współpracy Polsko-Marokańskiej Africae Deserta Project.

Na licytację wystawiono sześć prac fotograficznych wielkiego formatu. Zdjęcia przywiezione z Maroko, wydrukowano na płótnach. Klimatyczne fotografie to efekt „FOTOkarawany”- pleneru organizowanego dwa razy do roku w ramach projektu Fotograficzne Wtajemniczenia. Pomysłodawczynią wypraw jest podróżniczka – Elwira Surdy. - Towarzystwo miejscowych przewodników pozwala nam nam na dotarcie do małych oaz, uczestniczenie w codziennym życiu na pustyni i zabawie przy tradycyjnej muzyce. Możemy poczuć się jak dawni kupcy, którzy na wielbłądach przemierzali Saharę – powiedziała Surdy.

Głównym celem wypraw jest opowiadanie przeżyć obrazami. - Uczymy się fotografować. Przywozimy mnóstwo interesujących zdjęć. Wraz z uczestnikami niektóre obrazy postanowiłam przekazać stowarzyszeniu – dodała podróżniczka.

Aneta Okupska-Ponć, założycielka stowarzyszenia Africae Deserta Project podkreśliła, że część osób biorących udział w licytacji, zna szkołę w M'Hamid. Dotarli tam na motocyklach. - Za pośrednictwem stowarzyszenia przekazane zostaną również do Afryki gotowe paczki przygotowane przez uczestników balu, którzy zaangażowali się w akcję i zaproponowali swoją pomoc. Podarunki zostaną zawiezione i wręczone dzieciom w kwietniu, podczas kolejnej FOTOkarawany. Wtedy również zostaną wykonane kolejne fotografie, które trafią na kolejną licytację za rok – powiedziała.

Africae Deserta Project powstało w 2010 roku. Zajmuje się pogłębianiem kon-taktów polsko-marokańskich, promowaniem kultury berberyjskiej w Polsce i kultury polskiej w Maroko. Działania stowarzyszenia mają również na celu ochroną dóbr kultury oraz środowiska naturalnego, szczególnie terenów subsaharyjskich, oraz kreowanie postaw pro-ekologicznych na terenie obu krajów.

anszaf

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-01-22 14:12:19
koszor: Przestańcie ratować dzieci z Maroka. W Cieszynie zamykają Oddział Chirurgiczny dla dzieci. Chcecie pomagać, to nie gońcie do Afryki, tylko do Cieszyna w te pięty.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: