Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Z gliny każdy lepić może

Zabawa z gliną to doskonały sposób na miłe spędzenie czasu. Przekonali się o tym uczestnicy warsztatów ceramicznych, które w Cieszyńskim Ośrodku Kultury Domu Narodowym poprowadziła Gabriela Zbrońska.

 Zajęcia przeznaczona były dla wszystkich, którzy lubią pracę z gliną, a także dla tych, którzy pragną nauczyć się czegoś nowego. Tym razem uczestnicy mogli spróbować swoich sił lepiąc z gliny czarki, które kiedyś buddyjskim mnichom służyły do picia herbaty.

- Jak zwykle zainteresowanie warsztatami, które odbywają się w pracowni ceramicznej było spore, niestety ze względu na ograniczoną ilość miejsc w zajęciach uczestniczyć mogło tylko dziesięcioro dzieci – wyjaśnia prowadząca.

28 i 29 lipca G. Zbrońska poprowadzi również plener ceramiczny dla młodzieży i dorosłych. - Głównym założeniem naszych zajęć będzie budowa pieca polowego, który nazywany jest również piecem papierowym. Na palenisku ustawiamy rzeczy przeznaczone do wypalenia, które przykrywamy gałęziami i papierem zanurzonym w mokrej glinie. Powstaje komin, który należy podpalić. W momencie, kiedy piec ulegnie zawaleniu, wypala się cały środek pozostawiając glinianą skorupkę. Za każdym razem, chcąc coś wypalić musimy wybudować nowy piec – tłumaczy pani Gabriela, dodając - Te zajęcia przeznaczone są dla bardziej wtajemniczonych uczestników warsztatów pracowni ceramicznej.

(bsk)
 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: