Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Z Berlinale na Kino na Granicy. ''Zwierzęta'' i ''Butterfly Kisses'' na cieszyńskim przeglądzie filmowym

Tegoroczne Kino na Granicy stawia na mocne tytuły. Na otwarciu gości powita premierowym pokazem filmu Zwierzęta Grega Zglinskiego, a całości dopełni - nagrodzony Kryształowym Niedźwiedziem podczas Berlinale - film Rafała Kapelińskiego Butterfly Kisses. Kolejni twórcy potwierdzili swój przyjazd do Cieszyna, aby spotkać się z widzami.

Zwierzęta to kino – psychozagadka, nawiązujące do tradycji Davida Lyncha – na końcu filmu nie czeka na widza puenta, lecz „łamigłówka“ złożona z egzystencjalnych pytań i zachęta do zmierzenia się z tajemnicą życia. W Cieszynie z widzami spotkają się Greg Zglinski, a także polski producent – Łukasz Dzięcioł oraz kompozytor Bartosz Chajdecki. Butterfly Kisses to historia trzyosobowej paczki chłopaków z robotniczej dzielnicy. Nastolatkowie wiele czasu spędzają na rozmowach o dziewczynach, seksie i swoich dotychczasowych podbojach. Jeden z nich ukrywa przed kolegami mroczny sekret.

Kino na Granicy wspominać będzie zmarłą kilka tygodni temu Danutę Szaflarską. Okazją do tego będzie pokaz ostatniego filmu z udziałem aktorki Anyám és más futóbolondok a családból (Mamuśka i inni pomyleńcy w rodzinie) w reżyserii Ibolyi Fekete z 2015 roku. Danuta Szaflarska zagrała w tym filmie tytułową mamę - 94-letnią seniorkę rodu opowiadającą swojej córce własne zmagania z XX-wieczną historią rodziny. W wieczorze wspomnień poświęconych Danucie Szaflarskiej wezmą udział zarówno przyjaciele aktorki z teatru, jak i z rodzinnych Kosarzysk i Piwnicznej.

Kino na Granicy to najważniejszy przegląd kina środkowoeuropejskiego. Podczas filmowej majówki będzie można zobaczyć ponad 120 filmów polskich, czeskich i słowackich. Na liście sław, które pojawią się w tym roku w Cieszynie są: Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Allan Starski, Karolina Gruszka, Andrzej Chyra, Milan Lasica, Karel Roden, Ireneusz Czop, Krzysztof Majchrzak, Lesław Żurek, Magdalena Łazarkiewicz i wielu innych.

Kino na Granicy odbędzie się w dniach 28.04-03.05 w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Na widzów czekają projekcie filmowe w obiektach po obu stronach Olzy, kino plenerowe na Wzgórzu Zamkowym, a także wystawy, spotkania z twórcami oraz koncerty w klubie festiwalowym na terenie Browaru Zamkowego Cieszyn.

Tylko do końca marca w przedsprzedaży można kupić tańsze karnety (150 zł) z pakietem startowym tj. wstęp na wszystkie filmy oraz koncerty, katalog, koszulkę oraz ekologiczną torbę. Cena karnetu zamówionego po 31 marca roku wyniesie 170 zł. Zobacz szczegóły.

 

Portal OX.PL jest patronem medialnym Kina na Granicy.


mat.pras.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: