Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

XXXII MISCELLANEA  PRZEWODNICKIE

Przewodnicy Koła Przewodników Cieszyn przy Oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie po raz 32 już zorganizowali sesję popularnonaukową MISCELLANEA PRZEWODNICKIE. Tegorocznym tematem była „WOJNA O GRANICE. CZECHOSŁOWACKO – POLSKI KONFLIKT GRANICZNY 1919.”

Zgromadzone w sobotę 16 listopada w sali sesyjnej cieszyńskiego ratusza ponad 100 osób - przewodników z Koła, z innych kół z Województwa Śląskiego, a także osób spoza środowiska przewodnickiego, które przyszły zainteresowane tematem wysłuchało dwóch wykładów.

Th.Dr Józef Szymeczek, z Uniwersytetu Ostrawskiego omówił temat „Od współpracy do konfrontacji. Polskie i czeskie życie narodowe na Śląsku Cieszyńskim u schyłku Austro-Węgier”. Było to niejako wprowadzenie do kolejnego wykładu. Mgr Daniel Korbel - doktorant Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego mówił już stricte o działaniach wojennych wojny polsko-czeskiej w 1919 roku, omawiał szczegółowo to, co działo się na froncie, potwierdzał lub obalał istniejące przekazy historyczne na ten temat.

Po wykładach przewodnicy pojechali w miejsca upamiętnień obrońców Śląska Cieszyńskiego - na cmentarze do Stonawy i Zebrzydowic, a także do Kończyc, gdzie usytuowany jest krzyż upamiętniający miejsce w którym zginął Cezary Haller. Wszędzie złożono kwiaty, zapalono znicze, przypominano jeszcze historię ofiar wojny.

A na koniec, dzięki pozyskaniu przez organizujące Miscellanea Koło Przewodników Cieszyn dotacji z Urzędu Miasta i Starostwa, rozmowy na temat historii, ale nie tylko kontynuowano przy talerzu gulaszowej.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: